Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku”. Wernisaż odbędzie się w najbliższa sobotę.

Biblioteka Publiczna w Gołdapi od wielu lat włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, organizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tegoroczna, 31 edycja odbywać się będzie pod hasłem „Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń”.

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, w Gołdapi będzie można zobaczyć wystawę pt. „Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku”. Prezentowana ona będzie w II budynku Izby Regionalnej „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M. M. Ratasiewicza” przy ulicy Kościuszki 30A.  Wernisaż odbędzie się 16 września, początek o godzinie 12:00.

Na nowej wystawie wypożyczonej z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku będzie można zobaczyć 200 zabytków pochodzących z okresu od XIV wieku do czasów nowożytnych. Wśród przedmiotów znajdują się między innymi: grzebienie, szczoteczki do zębów, akcesoria kosmetyczne, nocniki, elementy dawnej infrastruktury wodociągowej, okulary, narzędzia chirurgiczne, strzykawki, butelki i pojemniki aptekarskie, fajki do tytoniu. Dzięki ilustrowanym posterom wystawowym zwiedzający dowiedzą się, jaki był stan zdrowia dawnych gdańszczan, skąd czerpano wodę pitną, jak funkcjonował system kanalizacji miejskiej, a także gdzie powstawały szpitale i apteki.

Dobrym wyznacznikiem stopnia higieny i warunków życia dawnych populacji jest występowanie zmian na szkielecie. Z badań antropologicznych dowiadujemy się, że w utrzymaniu kondycji pomagała gdańszczanom urozmaicona dieta, wynikająca z położenia miasta nad morzem i rzeką. Historię poznajemy na przykładzie szkieletu odkrytego w trakcie wykopalisk w kościele św. Jakuba w Gdańsku. Szczątki te należały do Gotthilfa Bergemanna, dzierżawcy gospody mieszczącej się przed wiekami w Domu Gildii Szyprów.

Wystawa prezentowana będzie do końca stycznia 2024 roku.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.