Wraz z początkiem września nadszedł czas podsumowania działań gołdapskich policjantów w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki. Dzięki dofinansowaniu z budżetu gminy Gołdap, mundurowi mieli możliwość zorganizowania szeregu zajęć w okresie letnim w świetlicach wiejskich w Kozakach, Galwieciach, Siedlisku, Żelazkach i Grabowie.

Spotkania dedykowane dla dzieci i młodzieży odbyły się pod nazwą „Wybieram życie wolne od nałogów”, natomiast treści kierowane do rodziców i opiekunów zostały poruszone podczas zajęć ph. „Świadomie wychowuję”.

Podczas spotkań w świetlicach wiejskich poruszono wiele ważnych tematów. Z dziećmi omówiono zjawisko przemocy, agresji rówieśniczej, hejtu, cyberprzemocy czy wyśmiewania na portalach społecznościowych. Przypomniano przy tym o odpowiedzialności prawnej młodych ludzi. Zwrócono uwagę na wszechobecne zagrożenia wynikające z rozwoju telefonii i internetu oraz nadużywania mediów. W rozmowach z młodzieżą poruszono problematykę narkotyków, dopalaczy, innych środków odurzających i zagrożeń pojawiających się wokół nich. Funkcjonariusze omówili konsekwencje prawne wynikające z kontaktu z substancjami psychoaktywnymi, a także kary za ich posiadanie czy udostępnianie. Zajęcia były poprowadzone tak, aby przekazać jak najwięcej wiedzy na temat szkodliwości używek oraz wzmacniać wartości zdrowia. Uczestnikom spotkań wskazywano alternatywne formy spędzania czasu. Nie zabrakło rozmów o bezpieczeństwie podczas wakacji czy w drodze do szkoły. Uczestnicy spotkań chętnie uczestniczyli w dyskusji oraz zadawali ciekawe pytania. Spotkanie z mundurowymi stanowiło również doskonałą okazję do obejrzenia radiowozu, wyposażenia policjanta i poznania codziennych obowiązków policjanta.

Stróże prawa podejmują szereg działań, aby chronić dzieci i młodzież przed zagrożeniami narkotykowymi. Aby działać skuteczniej podejmują współpracę z rodzicami, spotykają się z nimi i edukują w zakresie współczesnych zagrożeń. W ramach realizowanego zadania policjanci przeprowadzili takie spotkania w świetlicach wiejskich. Niewątpliwie każdy rodzic powinien posiadać podstawową wiedzę na temat substancji psychoaktywnych, aby móc skutecznie i wcześnie zareagować. Podczas wizyt policjanci prezentowali opiekunom narkotykową walizkę, która przeznaczona jest do profilaktyki i odpowiedniego przygotowania rodziców. Walizka ta zawiera przedmioty wykorzystywane do zażywania i dystrybucji narkotyków oraz substancje, które przypominają środki odurzające. Przy każdym przedmiocie znajduje się opis, dzięki czemu edukacja rodziców jest łatwa i skuteczna. Po spotkaniu opiekun będzie potrafił rozpoznać symptomy zażywania narkotyków oraz będzie wiedział w jaki sposób postępować i gdzie zwrócić się o pomoc.

✍️ KPP w Gołdapi

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.