W celu uzyskania odszkodowania za szkody spowodowane przez suszę w roku 2023 należy złożyć wniosek przez aplikację suszową. Dostępna ona jest na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod adresem https://aplikacje.gov.pl/app/susza/ Problemy z działaniem aplikacji można zgłaszać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Rolnik obowiązkowo musi złożyć wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pomocą publicznej aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą” do dnia 15 października. Protokół generowany jest wyłącznie automatycznie. Podpisanie i wysłanie wniosku możliwe będzie, zgodnie z informacją zawartą na stronie MRiRW, po 20 września br.

Ponadto rolnicy mogą wystąpić do gminy z wnioskiem o oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych przez komisje powołane zarządzeniami wojewody warmińsko-mazurskiego.

Jak zgłosić szacowanie strat spowodowanych suszą przez komisję gminną?

  • Poszkodowany rolnik musi jak najszybciej wypełnić wniosek o oszacowanie szkód spowodowanych wystąpieniem suszy; jest on do pobrania ze strony
    https://wmirol.org.pl/2023/07/21/uwaga-susza-mozna-juz-skladac-wnioski-do-gmin-o-szacowanie-suszy/
    lub
    https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/procedury-dot-szacowania-szkod-w-rolnictwie-spowodowane-niekorzystnymi-zjawiskami-atmosferycznymi-w-2023
  • Do wniosku należy dołączyć kopię wniosku o dopłaty bezpośrednie 2023.
  • Wypełniony wniosek wraz z załącznikiem należy złożyć we właściwym ze względu na położenie upraw urzędzie gminy

Komisja gminna nie sporządza protokołu z szacowania strat, tylko notatkę (protokół generowany jest wyłącznie za pomocą publicznej aplikacji).

Komisja szacuje tylko uprawy pozostające na polach!

Uwaga! Szacowanie strat jedynie przez komisję nie jest podstawą do uzyskania odszkodowania. Może natomiast zwiększyć szacowany procent strat.

Krzysztof Kazaniecki
rada powiatowa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie gołdapskim

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.