Przypominamy, że w Izbie Regionalnej „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M. M. Ratasiewicza” cały czas oglądać można wystawę prac Anneliese Konrat-Staschus zatytułowaną „Powrót do Gołdapi”. Przygotowana ona została przy współpracy z Muzeum Prus Wschodnich - Ostpreußisches Landesmuseum w Lüneburgu, a sfinansowana przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Podczas wernisażu, który odbył się w połowie czerwca, obecni byli również Niemcy. Wystawa dostępna będzie w Gołdapi do 1 września.

 

 


Twórczość Anneliese Konrat-Staschus obejmuje szeroki wachlarz technik i materiałów. Urodzona w Gołdapi w 1926 roku już jako dziecko zetknęła się z klasycznymi technikami tekstylnymi. W 1945 roku ucieka sama z Gołdapi do Berlina, matka została zamordowana, a reszta rodziny wywieziona w głąb Rosji. Po ucieczce początkowo została sama w zdewastowanym powojennym Berlinie i rozpoczęła szkolenie nauczycielskie. Uczyła biologii, lecz realizowała się w edukacji artystycznej.

Po 30 latach pracy jako nauczycielka i studiowaniu gobelinu na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie, w 1979 roku została niezależną artystką tekstylną. Jej prace obejmują zarówno gobeliny, jak i samodzielnie opracowane metody obróbki tkanin. Pokazuje ogromne bogactwo pomysłów i zapadający w pamięć język tematów. W wielu swoich pracach Anneliese Konrat-Stalschus zajmuje stanowisko wobec wydarzeń politycznych i przetwarza momenty autobiograficzne.

Z wielką wyobraźnią i kreatywnością wyszkolona tkaczka Anneliese Konrat-Stalschus rozwinęła jedną z najstarszych kulturowych technik ludzkości, pracę tekstylną, w sztukę współczesną. W ciągu ponad 40 lat jej praca zaowocowała bogatym spektrum tekstyliów w wielu technikach i szerokiej gamie materiałów.

„Każdy rodzaj materiału ma dla mnie wielką atrakcję. Kiedy odwiedzam sklepy z narzędziami, domy towarowe lub pchle targi, zawsze odkrywam coś, co pobudza moją wyobraźnię i stanowi dla mnie wyzwanie do zaprojektowania, przeprojektowania i zmiany. Pomysły artystyczne czerpię głównie z natury.”

Zakres prac, które Anneliese Konrat-Stalschus stworzyła na przestrzeni lat, obejmuje zarówno małe prace i gobeliny, jak i bardzo duże obiekty w przestrzeni. Niektóre obiekty przestrzenne istniały tylko czasowo.
Prace Anneliese Konrat-Stalschus od ponad 40 lat prezentowane są na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Niemczech i za granicą. Jej prace znajdują się w rękach prywatnych, muzeach i kościołach w Niemczech, Szwajcarii i Europie.

Wystawa w Bibliotece Publicznej w Gołdapi, Izbie Regionalnej „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M.M. Ratasiewicza” jest próbą przeglądu twórczości artystki, która powstawała na przestrzeni 40 lat.

Życiorys Anneliese Konrat-Stalschus

 • 1926 urodzona w Gołdap/Prusy Wschodnie jako Anneliese Schiemann, była córką ślusarza który prowadził sprzedaż maszyn rolniczych, matka zaś pracowała na roli.
 • Do 1944 uczęszczała do szkoły w Gołdapi, Freiherr-vom-Stein School (liceum).
 • 1944/45 - Służba Pracy Rzeszy w Parteinen, pow. Wehlau (Prusy Wschodnie) i Królewcu.
 • 1945 - Ucieczka do Berlina, początek kształcenia w zawodzie nauczycielki.
 • 1948 - Egzamin państwowy dla nauczycieli w Berlinie.
 • 1949 - Małżeństwo z nauczycielem Walterem Konratem (zm. 1969).
 • Do 1977 nauczała w Berlinie-Charlottenburgu, koncentrując się na edukacji artystycznej.
 • 1977 - Zakończenie działalności dydaktycznej z powodu choroby, rozpoczęcie studiów w Hochschule der Künste w Berlinie, tkactwo obrazów u prof. Gerdy Loehning,
 • Od 1980 mieszkała i pracowała razem z Konradem Voßem (zm. 1989) w Melle koło Osnabrück, gdzie miała własną pracownie jako niezależna artystka.
 • 1992 - Wyszła za mąż za biegłego rewidenta Paula Stalschusa (zm. 2004), przeniosła się wraz z pracownią do Mellingen koło Weimaru.
 • 2007 - Przeprowadzka z powrotem do Berlina.