Porozmawiajmy o bezpieczeństwie” to hasło spotkania, jakie w poniedziałek po południu zorganizowaliśmy w Starostwie Powiatowym w Gołdapi. Jego celem było m.in. poznanie odpowiedzi na z pozoru proste pytania dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa rowerzystów, hulajnogistów czy rolkarzy. Z pozoru prostych, bowiem niektóre tematy choć wyglądają na oczywiste, wcale takimi nie są. Bo czy na przykład wiecie, że jeśli rodzic z 9-letnim dzieckiem jadą rowerami po jezdni, przy której nie ma chodnika lub drogi rowerowej, to zgodnie z przepisami mają obowiązek jechać lewą stroną jezdni? To są bowiem piesi w rozumieniu przepisów, a piesi poruszają się lewą stroną jezdni... Oprócz jednak tego, co mówi prawo, rozmawialiśmy przede wszystkim o stosowaniu zdrowego rozsądku podczas poruszania się po drogach, nawet jeśli nie zawsze jest to w pełni zgodne z literą prawa. Jadąc rowerem czy hulajnogą nie warto na przykład na siłę egzekwować swojego pierwszeństwa. Na cmentarzach jest już wielu, którzy chcieli udowodnić (mając rację) swoje pierwszeństwo...

Spotkanie nie miło charakteru prelekcji lub wykładu. Zależało nam, aby było pewnego rodzaju debatą, dyskusją, konsultacją i taki przebieg właśnie miało.

Trochę nam smutno, że było nas tak mało, że nie było w ogóle dzieci i młodzieży. W ostatnich tygodniach były pierwsze komunie święte. Część dzieci dostało rowery i elektryczne hulajnogi. Pozostaje mieć nadzieję, że nauczyciele w szkołach i rodzice w domach odpowiednio poinstruują najmłodszych, jak z nich korzystać, po jakich drogach wolno jeździć, co wolno, a czego nie wolno robić jeżdżąc rowerem lub hulajnoga elektryczną. Że najmłodsi nie staną się przez kilka najbliższych tygodni postrachem dla pieszych na gołdapskich chodnikach i zmorą kierowców na przejściach dla pieszych i jezdniach.

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Gołdapi za użyczenie sali na przeprowadzenie spotkania. Dziękujemy komendantowi powiatowemu policji w Gołdapi za przychylne nastawienie do naszej inicjatywy i wyznaczenie kompetentnego policjanta na to spotkanie. Dziękujemy Cezaremu Wojnowskiemu - policjantowi z KPP w Gołdapi za udział w spotkaniu, rzeczową rozmowę oraz wyjaśnianie zawiłości prawnych związanych z ruchem drogowym.

🚴 Odwiedź naszą stronę internetową: https://www.rowerowa.goldap.info
🚴‍♀ Wesprzyj darowizną działalność Rowerowej Gołdapi (BLIK, szybki przelew za pośrednictwem PayU): https://rowerowa.goldap.info/darowizna/
🚴‍♂ Zajrzyj na prowadzoną przez Rowerową Gołdap mapę atrakcji: https://www.atrakcje.goldap.info

Stowarzyszenie Rowerowa Gołdap

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.