- Wystąpiłam do Ministerstwa Zdrowia z interpelacją o jak najszybsze przywrócenie nocnej i świątecznej opieki medycznej w Gołdapi - informuje posłanka Urszula Pasławska. - To prawdziwy skandal, że matki z chorymi małymi dziećmi czy chorzy seniorzy muszą jeździć na własną rękę w nocy do Olecka. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby w Gołdapi w nocy i w święta ponownie pracowała przychodnia. Tutaj chodzi o zdrowie i życie ponad 26 tys. ludzi.

Oto treść złożonej przez posłankę interpelacji.

Interpelacja nr 39281
do ministra zdrowia w sprawie braku nocnej i świątecznej opieki medycznej na terenie miasta Gołdapi i powiatu gołdapskiego

Zgłaszający: Urszula Pasławska
Data wpływu: 22-02-2023


Szanowny Panie Ministrze,
zgodnie z art. 14 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz art. 192 regulaminu Sejmu, zwracam się z interpelacją poselską w sprawie braku nocnej i świątecznej opieki medycznej na terenie miasta Gołdapi i powiatu gołdapskiego (woj. warmińsko-mazurskie). O interwencję poprosili mnie mieszkańcy Gołdapi, którzy od kilku tygodni są całkowicie pozbawieni nocnej i świątecznej opieki medycznej, ponieważ świadcząca wcześniej usługi GoldMedica spółka z o.o. zrezygnowała ze świadczenia usług. Obowiązki przejęła spółka mieszcząca się w oddalonym o ponad 35 km Olecku, co w nierzadkich przypadkach uniemożliwia transport chorego, na przykład małego dziecka.


Proszę zatem o podjęcie działań w celu przywrócenia nocnej i świątecznej opieki medycznej w Gołdapi w celu zabezpieczenia zdrowia i życia ponad 26 tys. mieszkańców miasta i powiatu oraz o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło działania w celu zapewnienia nocnej i świątecznej opieki medycznej w Gołdapi?
  2. Jakie zalecenia rekomenduje Pan mieszkańcom Gołdapi, którzy potrzebują w nocy pilnej opieki medycznej, a nie posiadają transportu umożliwiającego szybki dojazd do oddalonego o ponad 35 km Olecka?
  3. W ilu powiatach w kraju obecnie nie funkcjonuje nocna i świąteczna opieka medyczna?
  4. Jaką kwotę zarezerwowano w tym roku na nocną i świąteczną opiekę medyczną, a jaką w roku ubiegłym?
  5. W lipcu ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia informowało o uruchomieniu w pięciu powiatach kraju pilotażu centrów medycznej pomocy doraźnej oraz platformy pierwszego kontaktu jako nowej formuły nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Czy to oznacza wstęp do systemu opartego na teleporadach świadczonych przez tzw. platformy pierwszego kontaktu?

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.