Transport zawierający generatory prądu o różnej mocy, wyruszył w sobotę z Gołdapi do ukraińskiej gminy Popelnastie (rejon Aleksandria), znajdującej się na wschodzie Ukrainy, około 150 km od wojennego frontu.

W związku z atakami Rosji na Ukrainę i niszczeniem infrastruktury, obecnie około 14 milionów mieszkańców tego państwa nie ma dostępu lub ma utrudniony do prądu, ciepła i wody. Mieszkańcy gminy Popelnastie codziennie doświadczają takich problemów. Brak prądu to brak kontaktu - rozładowany telefon czy komputer stają się bezużyteczne. To problemy z ogrzewaniem i oświetleniem domów oraz mieszkań, ośrodka zdrowia, szkół, świetlic i innych budynków gminnych.

Wspólnie, z pomocą ludzi dobrej woli i wielkich serc, wykonaliśmy misję specjalną. Pozyskanie generatorów i środków finansowych na ich zakup okazało się właśnie taką misją specjalną. Popyt na generatory prądu jest obecnie ogromny i to nie tylko na Ukrainie. Nam udało się pozyskać jeden większy generator, który jest wstanie obsłużyć np. placówkę zdrowia, szkołę lub pompy dostarczające wodę do domów. Dodatkowo mamy kilka mniejszych, które pomogą utrzymać ogrzewanie i oświetlenie budynków, przygotować posiłki, zasilić sprzęt medyczny, naładować urządzenia elektryczne (telefon, komputer itp.). Generatory są uniwersalne i zostały wybrane na podstawie listy potrzeb przekazanej przez stronę ukraińską.

Generatory dostarczyliśmy do Warszawy, do ukraińskiej firmy przewozowej Nova Post. Następnie przewoźnik dostarczy je do naszego partnera na Ukrainie. Jest to ponad tysiąc kilometrów na wschód od granicy polsko-ukraińskiej. Wybór przewoźnika był naszą świadomą decyzją. W szczególności było to podyktowane zmniejszeniem kosztów związanych z transportem generatorów na Ukrainę, ale też zadbaniem o bezpieczeństwo nasze i partnera ukraińskiego w tym trudnym, wojennym czasie. Korzystając z usług ukraińskiego przewoźnika zmniejszyliśmy koszty dostarczenia generatorów na Ukrainę, co pozwoliło nam na przekazanie jednego generatora więcej.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za ofiarność. Za to, że razem możemy dzielić się dobrem i tym, czego brakuje Ukraińcom: światłem, ciepłem i prądem. To także od nas zależy, czy tę zimę i kolejne miesiące będą w stanie przeżyć i wygrać tę bestialską wojnę.

Przekazanie generatorów dla naszych walczących sąsiadów jest możliwe dzięki waszemu wsparciu. Podziękowania kierujemy do:
  - radnych gminy Kruklanki i pana wójta gminy Kruklanki Bartłomieja Kłoczko
  - gołdapskim firmom: Uni-Geo, Marbud, Rolplon
  - osobom indywidualnym, organizacjom pozarządowym i instytucjom publicznym
  - wolontariuszom zaangażowanym w zbiórkę i transport generatorów

Organizatorzy inicjatywy:
Wioletta Anuszkiewicz, Zbigniew Mieruński, Jarosław Walc, Stowarszenie Gołdapski Fundusz Lokalny, grupa obywatelska „Gołdap dobro wspólne”

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.