Funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi wspólnie z powiatowym koordynatorem medycznym z Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi przeprowadzili spotkania w gołdapskich szkołach nauki jazdy. Głównym celem tych działań było uświadomienie przyszłych kierowców, jak ważne jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych oraz jak powinni zachować się, aby ta pomoc mogła dotrzeć na czas.

Prelekcje zorganizowane zostały w ramach programów „Bądź uważnym i ostrożnym pieszym” oraz „On, Ty i Ja – razem bezpieczniej w powiecie Gołdapskim” dofinansowanemu przez Rządowy Program Ograniczenia Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024.

Funkcjonariusze podnosili świadomość kursantów w zakresie konieczności odpowiedniego zachowania podczas przejazdu pojazdów uprzywilejowanych oraz szkolili ich w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W trakcie spotkań policjant przypominał o konsekwencjach prawnych prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu bądź innych substancji psychoaktywnych. Dodatkowo słuchacze mogli założyć alkogogle i narkogogle czyli okulary o specjalnej konstrukcji, w których widzimy świat tak, jak widzi go osoba będąca pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał kartę ICE oraz gadżety promujące program Razem Bezpieczniej.

Funkcjonariusze przypominają, czym jest korytarz życia i informują, w jaki sposób prawidłowo go stosować. O czym należy pamiętać tworząc korytarz ratunkowy?

  • Gdy widzisz, że przed tobą tworzy się korek, zjedź na zewnętrzny bok pasa.
  • W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym pasie zjeżdżają na lewo, kierowcy na pozostałych pasach na prawo.
  • Zawsze stojąc w korku pozostawiaj między swoim samochodem a autem stojącym przed tobą na tyle przestrzeni, aby można było jeszcze nieco zjechać na bok w razie akcji ratunkowej.
  • Nigdy nie wykorzystuj korytarza życia do wyprzedzania czy próby wycofania się z korka.
  • Pamiętaj - tworząc korytarz życia, ułatwiając przejazd pojazdom ratunkowym pomagasz ratować życie.

KPP w Gołdapi

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.