Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży Janina Porazińska.

Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Dzięki temu dorosły buduje silną więź z dzieckiem.

Filia biblioteczna w Grabowie zorganizowała w tym dniu głośne czytanie dla uczniów klas 1 i 2 z miejscowej szkoły podstawowej. Tematem przewodnim była jesień w literaturze i w przyrodzie. Zaproszenie do głośnego czytania przyjęła pani Barbara Brezgieł - emerytowana nauczycielka biologii. Dzieci wysłuchały wiersza Janiny Porazińskiej pt. „Chciał się żenić burak”, opowiadania Marii Kownackiej „Przy pracy” oraz jesiennych zagadek. Chętnie odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanych tekstów. Na zakończenie spotkania uczniowie zostali poczęstowani darem jesieni w postaci jabłka.

BP w Gołdapi

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!