W trosce o bezpieczeństwo cyklistów, w czwartek, 28 lipca, profilaktycy z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi spotkali się z grupą miłośników rowerów, którzy już po raz czwarty ruszyli w drogę w ramach wakacyjnej akcji grupy Rowerowa Gołdap ph. „Nie siedź w domu, chodź na rower”. Trasa rajdowiczów liczyła około 28 kilometrów i prowadziła zarówno przez drogę wojewódzką, jak i drogę leśną. Funkcjonariusze wykorzystali okazję, aby porozmawiać z uczestnikami o bezpiecznym poruszaniu się na drodze i wręczyć ulotki informacyjne na temat krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa.

Dodatkowo w związku z trwającym w dniach 24-31 lipca Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa, stróże prawa przekazali rowerzystom małe upominki z patronem kierowców i podróżujących, które zostały wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gołdapi. Uczestnicy rajdu byli mile zaskoczeni spotkaniem policjantów i chętnie wzięli udział w rozmowie.

Przypominamy!

Zadbajmy oto, aby nasze jednoślady były dobrze wyposażone i sprawne.

Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym o kształcie innym niż trójkątne. Dodatkowo do obowiązkowego wyposażenia roweru zalicza się przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.

Warto tutaj przypomnieć kilka podstawowych zasad.

  • Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów, a jeśli takiej nie ma to z jezdni (możliwie najbliżej prawej krawędzi). Rowerzyści poruszający się po chodnikach stwarzają wiele niebezpiecznych sytuacji dla pieszych, dlatego uszanujmy prawo i chodnik pozostawmy pieszym. To miejsce, gdzie oni powinni czuć się bezpiecznie. Trzeba jednak pamiętać, że w Gołdapi są też oznakowane drogi dla pieszych i rowerów (np. na ul. Wolności, ul. Kolejowej, ul Wojska Polskiego).
  • Pojazd, który wyprzedza rowerzystę, ma obowiązek zachować od niego odstęp nie mniejszy niż 1m.
  • Rowerzysta chcąc skorzystać z przejścia dla pieszych powinien się przed nim zatrzymać i przejść przez jezdnię. Niedopuszczalne jest przejeżdżanie przez przejście.
  • Rowerzysta może korzystać z chodnika wówczas gdy:
    - warunki pogodowe zagrażają jego bezpieczeństwu na jezdni (wieje silny wiatr, jest mgła, obfite opady deszczu lub śniegu)
    - opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat, które jedzie rowerem
    - szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów

KPP w Gołdapi

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!