Dom Kultury w Gołdapi zaprasza 11 lipca o godzinie 17:00 do Galerii K2 na otwarcie wystawy pt. „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej”. Zrobi to Bartosz Gralicki - historyk i kurator wystawy, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej.

Wystawa opiera się na kolekcji zdjęć portretowych osób zamordowanych przez Sowietów w wyniku Obławy Augustowskiej. Fotografie, nawet jeśli są zniszczone lub w niskiej jakości, stanowią dziś jedyny nośnik, dzięki któremu wizerunki ofiar zachowały się do naszych czasów. Dzięki zaawansowanym technikom rekonstrukcji cyfrowej i koloryzacji wystawa Instytutu Pileckiego przywraca naszej pamięci prawdziwe oblicza tych osób. Twarze ofiar rozświetlają mrok niepamięci i zapomnienia, na które chcieli skazać ich komunistyczni oprawcy. Stając z zamordowanymi twarzą w twarz, dostrzegamy rozmiar straty i skalę zbrodni, która przerwała życiorysy odważnych młodych ludzi, pełnych pasji i planów na przyszłość.

Wystawa miała swoją premierę 13 października 2021 roku na terenie tzw. "Domu Turka" w Augustowie, dawnej siedziby NKWD i UB. Instytut Pileckiego wykupił budynek z rąk prywatnych i tworzy w tym miejscu Dom Pamięci Obławy Augustowskiej. Wystawa została również nominowana do nagrody "Projekt Roku 2021" Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej w kategorii "Impakt Społeczny".

Dom Kultury w Gołdapi

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!