29 marca w Bibliotece Publicznej w Gołdapi odbyło się spotkanie z osobami starszymi ph. “Nie daj się propagandzie! Jak rozpoznać dezinformację i radzić sobie z fake newsami”.

W tym roku kampania „Tydzień z Internetem” zbiegła się w czasie z wojną, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą w wyniku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Jednym z elementów tej wojny jest nasilenie się zjawiska dezinformacji polegającego między innymi na celowym rozpowszechnianiu nieprawdziwych, wprowadzających w błąd, często bardzo szkodliwych informacji. Celem takich działań jest skłócanie społeczeństw, wywoływanie poczucia zagrożenia i pogłębianie społecznych podziałów.

Celem dzisiejszego spotkania było zwiększenie wiedzy osób uczestniczących na temat działań dezinformacyjnych oraz zwiększenie umiejętności odróżniania informacji prawdziwych od fałszywych. Przybyłe osoby poznały znaczenie zwrotu „fake news” oraz dowiedziały się, w jaki sposób się przed tym bronić. Znając mechanizmy „pomagające” wierzyć bądź nie wierzyć jesteśmy w stanie rozgraniczyć, co jest prawdą, a co nierzetelną informacją. Zobaczyliśmy, że propaganda działała też w czasach wojennych. Na koniec każdy mógł wypowiedzieć się, skąd sam czerpie wiarygodne informacje.

Biblioteka Publiczna w Gołdapi

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!