Prawie dekadę temu, aby zapobiec likwidacji Szkoły Podstawowej w Jabłońskich z powodu zbyt wysokich kosztów utrzymania i niewielkiej liczby dzieci, gmina Gołdap przekazała placówkę do prowadzenia dla organizacji pozarządowej - Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap. Zatrudnienie nauczycieli z oparciu o kodeks pracy, a nie tzw. Kartę Nauczyciela czy szersze możliwości pozyskiwania różnych środków zewnętrznych pozwoliły szkole utrzymać się kolejne kilka lat. Od początku roku szkolnego 2019/2020 palcówka ponownie wróciła pod skrzydła gminy. Tym razem nie jako samodzielna szkoła, ale jako filia Szkoły Podstawowej nr 5 w Gołdapi.

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej radny Zbigniew Makarewicz zapytał, czy burmistrz i jego urzędnicy rozważają lub analizują możliwość likwidacji szkoły w Jabłońskich. Pisemnej odpowiedzi udzieliła sekretarz gminy.

- Wydział oświaty i spraw społecznych podjął czynności związane z analizą, interpretacją przepisów w tym zakresie oraz przygotowaniem niezbędnych dokumentów do przeprowadzenia procedury - napisała Anna Rawinis.

Niewykluczone więc, że po nowym roku rada miejska po przedłożeniu stosowych dokumentów przez burmistrza Gołdapi będzie musiała zająć się tym tematem.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!