Opłaty za korzystanie z cmentarzy komunalnych należących do gminy Gołdap nie zmieniły się od kilku lat. Wkrótce mogą jednak znacznie wzrosnąć.

Dochody związane z działalnością cmentarzy komunalnych w 2020 roku wyniosły prawie 174 tysiące złotych. Były to głównie dochody związane z pochówkami, rezerwacją miejsc i wynajmem sali ceremonii przy ul. Zadumy w Gołdapi. W tym roku od stycznia do sierpnia dochody wyniosły prawie 106 tysięcy. Wydatki w 2020 roku wyniosły 267 tysięcy złotych, w bieżącym roku do sierpnia już 162 tysiące.

Cmentarzami komunalnymi w Gołdapi administruje gminna spółka ADM. Podczas wrześniowego posiedzenia komisji rady miejskiej ds. zdrowia posiedzeń komisji rady miejskiej jej pracownik Józef Dominiuk zwrócił uwagę, że utrzymanie cmentarzy znacznie podrożało od czasu ostatniego ustalenia opłat za korzystanie z nich. Przedstawił też porównanie opłat obowiązujących na cmentarzach na terenie gminy Gołdap i w różnych sąsiednich miejscowościach. Miejsca w kolumbarium są np. nawet dwu czy trzykrotnie wyższe niż w Gołdapi. Opłaty za groby są również znacznie wyższe. W sąsiednich miejscowościach są także wprowadzone opłaty, których w Gołdapi obecnie w ogóle nie ma. Są np. opłaty za wjazd firm kamieniarskich na teren cmentarzy, za pobór przez nie wody z cmentarnego wodociągu. Firmy te - jak podkreśla Józef Dominiuk - zostawiają po swoich pracach dużo odpadów i nieporządku, do tego pobierają wodę bez ponoszenia opłat. Koszty sprzątania i wody ponosi ADM. W jego ocenie trzeba to zmienić.Jutro odbędzie się wspólne posiedzenie komisji rady miejskiej. Jeden z punktów porządku obrad przewiduje omówienie opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych. Niewykluczone, że radni ustalą wstępnie, jakie podwyżki lub nowe opłaty mogłyby być wprowadzone. Decyzja w tej kwestii należy bowiem do rady miejskiej. Do tematu powrócimy.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!