Starosta Marzanna Wardziejewska podpisała w środę umowę na realizację zadania pn. „Zmiana sposobu użytkowania poddasza na część mieszkalną na potrzeby okresowego pobytu matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży”. Całkowita wartość inwestycji to 224.502,69zł., z czego 181.387zł. to dotacja, jaką samorząd otrzymał na ten cel od wojewody.

Inwestycja zostanie wykonana do końca bieżącego roku na poddaszu budynku, w którym mieści się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gołdapi. Do zagospodarowania jest około 180 metrów kwadratowych. Powstaną dwa oddzielne pokoje mieszkalne dla dwóch matek (lub ojców) z dziećmi. Będzie też część wspólna składająca się z salonu, kuchni, jadalni, pralni, suszarni i łazienki. Wszytko to zostanie odpowiednio wyposażone w potrzebny sprzęt, meble itp.

Z możliwości doraźnego zamieszkania na poddaszu PCPR będą mogli skorzystać kobieta w ciąży lub matka (ojciec) z małoletnim dzieckiem, którzy znajdą się w bardzo trudnej sytuacji życiowej i materialnej, nie mają gdzie mieszkać i nie mają środków, by mieszkanie czy pokój gdzieś wynająć. Będą tu kierowani przez PCPR po wcześniejszej weryfikacji ich sytuacji i skompletowaniu dokumentacji przez właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej. Koszty zamieszkania ponosić będą gminy, których osoby potrzebujące są mieszkańcami. Z mieszkaniowej pomocy można będzie korzystać maksymalnie przez rok, jednak pracownicy PCPR będą starać się jak najskuteczniej pomóc osobom potrzebującym „stanąć na nogi” i ten czas skrócić.

Aktualnie powiat gołdapski ma podpisaną umowę z powiatem kętrzyńskim w zakresie pomocy mieszkaniowej dla samotnych matek lub rodzica z małoletnim dzieckiem i takie osoby są kierowane do Kętrzyna.