Pierwsze zakażenie wirusem SARS-CoV-2,który wywołuje zakaźną chorobę nazwaną covid-19, potwierdzono w Polsce 4 marca 2020 roku. Później pojawiły się kolejne zakażenia, a rząd zaczął wprowadzać równego rodzaju ograniczenia.

Przez długi czas od powiat gołdapski był „zieloną wyspą” na mapie zakażeń SARS-CoV-2. Było tak aż do 9 września, gdy służby sanitarne podały informację o pierwszym zakażonym mężczyźnie z powiatu gołdapskiego. Pierwszy zgon zakażonego mieszkańca powiatu ujęty został zaś w statystykach 6 listopada.

Od początku epidemii pozytywny wynik badania potwierdzający zakażenie SARS-CoV-2 otrzymało 1598 mieszkańców powiatu gołdapskiego. Niestety, 54 osoby zmarły. Rzeczywista liczba osób, które były zakażone, jest jednak na pewno wyższa. Wiele osób nie zgłaszało się do lekarzy, jeśli nie miało poważniejszych objawów chorobowych.

Epidemia na okres wakacyjny dała nieco wytchnienia, jednak statystyki zakażeń znowu zaczynają szybko rosnąć. Nikt nie wie, jaki będzie jej dalszy przebieg. By zmniejszyć prawdopodobieństwo ciężkiego zachorowania lub ewentualnych powikłań po zakażeniu, warto się zaszczepić. Można to zrobić m.in. w GoldMedice.

Od początku epidemii w województwie warmińsko-mazurskim potwierdzono ponad 122 tysiące zakażeń, zmarło nieco ponad trzy tysiące osób.