GOŁDAP. Epidemia i związane z nią utrudnienia w przekraczaniu granicy z obwodem kaliningradzkim oraz zamknięte przejście graniczne w Gołdapi utrudniają kontakty po obu stronach granicy. Kontakt samorządów Gołdapi i Gusiewa mimo wszystko jest.
Burmistrz Gołdapi oraz urząd miejski utrzymują kontakt z administracją miasta partnerskiego Gusiew poprzez rozmowy telefoniczne oraz wideo spotkania. Dzięki tej formie udało się m.in. przeprowadzić w 2020 roku półmaraton Gusiew - Gołdap, który ze względu na zamknięte przejście graniczne odbył się w zmienionej formie. Rosjanie zorganizowali bieg w Gusiewie, OSiR w Gołdapi zorganizował bieg wirtualny, a 20 września ubiegłego roku pięcioro gołdapskich biegaczy symbolicznie pokonało trasę od przejścia granicznego do centrum Gołdapi. Zorganizowano też wystawę poświeconą historii półmaratonu Gusiew - Gołdap. Od początku 2021 roku trwają uzgodnienia z rosyjskim partnerem w sprawie możliwości realizacji wspólnych przedsięwzięć w ramach Programu współpracy Transgranicznej Interreg NEXT Polska - Rosja na lata 2021-2027.
Ze względu na brak możliwości współorganizacji imprez i innych działań kulturalnych, kontakty robocze Domu Kultury w Gołdapi w placówkami z Gusiewa są zawieszone. Jeśli sytuacja epidemiczna ulegnie zmianie, a granica Polski z obwodem kaliningradzkim zostanie otwarta, z pewnością DK powróci do wspólnych inicjatyw. Biblioteka Publiczna w Gołdapi w ramach obchodów jubileuszu 450-lecia nadania praw miejskich Gołdapi zorganizowała konferencję „Immanuel kant - życie i twórczość” połączoną z otwarciem wystawy „Wielki filozof w gołdapskim garnizonie. Historia jednostki wojskowej w Gołdapi do roku 1945”. Podczas konferencji wystąpili: prof. Krzysztof Szatrawski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), Borys Bartfeld (Towarzystwo Miłośników Kanta w Kaliningradzie), ppłk Leon Mentel (15pplot) oraz dr Anna Karpienko (Kaliningradzki Związek Artystów Fotografików). W roku 2021 planowane jest spotkanie dotyczące głazów Wilhelma od strony kultury i dziedzictwa na platformie zoom z prelegentami z obwodu kaliningradzkiego. OSiR w Gołdapi utrzymywał, utrzymuje i planuje utrzymywać nadal kontakt z Administracją Gusiewa.
Liczymy, że kiedy tylko sytuacja związana z pandemią w naszym kraju oraz obwodzi kaliningradzkim będzie stabilna i bezpieczna, wrócimy do bezpośrednich kontaktów i realizacji wspólnych działań z naszym miastem partnerskim.
Joanna Łabanowska, zastępca burmistrza Gołdapi
Z udziałem gołdapian wczoraj w Druskienikach odbyły się drugie warsztaty, podczas których pracowano nad strategią marki i promocji uzdrowisk pogranicza polsko‑litewskiego.
Burmistrz Gołdapi zaprasza mieszkańców do wspólnego upamiętnienia 1 marca „żołnierzy wyklętych”.
Z udziałem gołdapian 12 lutego w Augustowie odbyły się warsztaty konsultacyjne organizowane w ramach prac nad strategią marki i promocji uzdrowisk pogranicza polsko‑litewskiego.
12 lutego w Komendzie Powiatowej Policji w Gołdapi odbyła się doroczna odprawa służbowa, podczas której podsumowano wyniki pracy lokalnych funkcjonariuszy w 2025 roku oraz omówiono plany na 2026 rok.
W sobotni wieczór sala widowiskowa Domu Kultury w Gołdapi wypełniła się muzyką, emocjami i pięknymi dźwiękami.
Chcesz zachęcić innych za pośrednictwem goldap.info do przekazania 1,5% na swoje potrzeby lub potrzeby prowadzonej organizacji pozarządowej, prześlij nam o tym informację.
Biblioteka Publiczna w Gołdapi zorganizowała walentynkowy konkurs fotograficzny pt. "Randka z książką".
11 lutego w filii w Grabowie odbył się warsztat walentynkowy dla dzieci. Podczas spotkania wspólnie sięgnęliśmy po literaturę dziecięcą, w której ważne miejsce zajmują takie wartości jak miłość, przyjaźń, bliskość i wzajemna troska.
Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny jako jedna z nielicznych organizacji pozarządowych w regionie otrzymało dostęp do specjalnego mechanizmu finansowego MFiPR.
Przez dwie godziny ulicami Gołdapi spacerowało biblioteczne wielkie czerwone serce - symbol miłości do książek, ludzi i wspólnego spędzania czasu.
Narada podsumowująca 2025 rok odbyła się dziś Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi.
Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu oraz Urząd Miejski w Gołdapi zapraszają przedstawicieli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Gołdapi i okolic do udziału w Akademii Liderów Biznesu.
11 lutego Biblioteka Publiczna w Gołdapi filia w Grabowie serdecznie zaprasza dzieci na warsztat walentynkowy pt. "Serce w książce - walentynkowe czytanie i tworzenie".
Przedstawiamy harmonogram dostępności nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Gołdapi w okresie od 9 do 15 lutego.
Z okazji przypadających 14 lutego walentynek, Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pod hasłem "Randka z książką".