GMINA GOŁDAP. 23 sołtysów (na 32 w gminie Gołdap) podpisało się pod wnioskiem o podwyżkę diet sołtysom, jaki wpłynął w marcu ubiegłego roku do burmistrza Gołdapi. Otrzymują oni obecnie 300 złotych co miesiąc. Kwota nie jest zależna od tego, czy sołtys uczestniczy w posiedzeniach rady miejskiej i jej komisji, czy też nie. Nie zależy również od liczby mieszkańców w danym sołectwie. Do tego sołtysi mają prowizje od zebranych podatków od mieszkańców gminy.
Wniosek do burmistrza podpisali: Jan Brzozowski (sołectwo Kozaki), Kazimierz Kazaniecki (sołectwo Górne), Mirosław Baćkun (sołectwo Osowo), Józef Jurewicz (sołectwo Konikowo), Adam Chalecki (sołectwo Jeziorki Wielkie), Marek Borkim (sołectwo Siedlisko), Marek Zajączkowski (sołectwo Łobody), Krzysztof Zajączkowski (sołectwo Wiłkajcie), Stanisław Wójtowicz (sołectwo jany0, Zdzisław Puńkowski (sołectwo Barkowo), Danuta Szermińska (sołectwo grabowo), Adam Trzasko (sołectwo Dunajek), Bohdan Gadaszewski (sołectwo Zatyki), Marek Zackiewicz (sołectwo Nasuty), Artur Wierkiewicz (sołectwo Kowalki), Jarosław Dzienis (sołectwo Botkuny), Anna Staroszczuk-Luto (sołectwo Jabłońskie), Małgorzata Marchlewska (sołectwo Kośmidry), Anna Perżyło (sołectwo Rożyńsk Wielki), Ewa Tylenda (sołectwo Bałupiany), Joanna Klaus (sołectwo Dzięgiele), Justyna Kowalczuk (sołectwo skocze), Renata Trzcianowska-Osińska (sołectwo Juchnajcie).
Po roku burmistrz po przeanalizowaniu wniosku zaproponował radnym podniesienie diet sołtysom oraz przewodniczącym zarządów osiedli w mieście do 450 złotych. Nadal kwota miałaby być stała, niezależna od aktywności szefa jednostki pomocniczej gminy czy ilości mieszkańców w sołectwie. 22 marca br. projekt uchwały w tej sprawie trafił do porządku obrad wspólnego posiedzenia komisji rady miejskiej, nie był jednak procedowany. Radni zdjęli go z porządku po wniosku Janiny Pietrewicz. Radna zaproponowała też, by do wniosku jednak powrócić w przyszłości.
- Uważam, że nie jest to odpowiedni moment ani czas na podwyżki w dobie pandemii, gdy ludzie tracą swoje miejsca pracy - uważa Janina Pietrewicz. - Średnia dieta sołtysów w całej Polsce wynosi od 200 do 300 złotych. Ta kwota jest uzależniana od ilości mieszkańców w danym sołectwie oraz zamożności gminy. Nie może być tak, że sołtys sołectwa liczącego 600 mieszkańców otrzyma taką samą dietę jak w przypadku sołectw liczących 70, 50, 30 czy nawet 8 osób. W gminach ościennych dieta sołtysów wynosi: 170zł. w Baniach Mazurskich, 150zł. w Dubeninkach, w Olecku maksymalnie od 300 do 350zł. Dodam, że dieta w każdym przypadku jest powiązana z obecnością na sesji rady.
Temat podwyżki ponownie pojawi się 8 kwietnia br. podczas posiedzenia komisji rady miejskiej ds. rolnych. W porządku obrad jest bowiem punkt „Omówienie regulacji dotyczących zasad przyznawania diet sołtysom Sołectw Ziemi Gołdapskiej oraz wysokości diet. Wysłuchanie i przeanalizowanie propozycji oraz stanowiska sołtysów.”.