GMINA GOŁDAP. 23 sołtysów (na 32 w gminie Gołdap) podpisało się pod wnioskiem o podwyżkę diet sołtysom, jaki wpłynął w marcu ubiegłego roku do burmistrza Gołdapi. Otrzymują oni obecnie 300 złotych co miesiąc. Kwota nie jest zależna od tego, czy sołtys uczestniczy w posiedzeniach rady miejskiej i jej komisji, czy też nie. Nie zależy również od liczby mieszkańców w danym sołectwie. Do tego sołtysi mają prowizje od zebranych podatków od mieszkańców gminy.

Wniosek do burmistrza podpisali: Jan Brzozowski (sołectwo Kozaki), Kazimierz Kazaniecki (sołectwo Górne), Mirosław Baćkun (sołectwo Osowo), Józef Jurewicz (sołectwo Konikowo), Adam Chalecki (sołectwo Jeziorki Wielkie), Marek Borkim (sołectwo Siedlisko), Marek Zajączkowski (sołectwo Łobody), Krzysztof Zajączkowski (sołectwo Wiłkajcie), Stanisław Wójtowicz (sołectwo jany0, Zdzisław Puńkowski (sołectwo Barkowo), Danuta Szermińska (sołectwo grabowo), Adam Trzasko (sołectwo Dunajek), Bohdan Gadaszewski (sołectwo Zatyki), Marek Zackiewicz (sołectwo Nasuty), Artur Wierkiewicz (sołectwo Kowalki), Jarosław Dzienis (sołectwo Botkuny), Anna Staroszczuk-Luto (sołectwo Jabłońskie), Małgorzata Marchlewska (sołectwo Kośmidry), Anna Perżyło (sołectwo Rożyńsk Wielki), Ewa Tylenda (sołectwo Bałupiany), Joanna Klaus (sołectwo Dzięgiele), Justyna Kowalczuk (sołectwo skocze), Renata Trzcianowska-Osińska (sołectwo Juchnajcie).

Po roku burmistrz po przeanalizowaniu wniosku zaproponował radnym podniesienie diet sołtysom oraz przewodniczącym zarządów osiedli w mieście do 450 złotych. Nadal kwota miałaby być stała, niezależna od aktywności szefa jednostki pomocniczej gminy czy ilości mieszkańców w sołectwie. 22 marca br. projekt uchwały w tej sprawie trafił do porządku obrad wspólnego posiedzenia komisji rady miejskiej, nie był jednak procedowany. Radni zdjęli go z porządku po wniosku Janiny Pietrewicz. Radna zaproponowała też, by do wniosku jednak powrócić w przyszłości.

- Uważam, że nie jest to odpowiedni moment ani czas na podwyżki w dobie pandemii, gdy ludzie tracą swoje miejsca pracy - uważa Janina Pietrewicz. - Średnia dieta sołtysów w całej Polsce wynosi od 200 do 300 złotych. Ta kwota jest uzależniana od ilości mieszkańców w danym sołectwie oraz zamożności gminy. Nie może być tak, że sołtys sołectwa liczącego 600 mieszkańców otrzyma taką samą dietę jak w przypadku sołectw liczących 70, 50, 30 czy nawet 8 osób. W gminach ościennych dieta sołtysów wynosi: 170zł. w Baniach Mazurskich, 150zł. w Dubeninkach, w Olecku maksymalnie od 300 do 350zł. Dodam, że dieta w każdym przypadku jest powiązana z obecnością na sesji rady.

Temat podwyżki ponownie pojawi się 8 kwietnia br. podczas posiedzenia komisji rady miejskiej ds. rolnych. W porządku obrad jest bowiem punkt „Omówienie regulacji dotyczących zasad przyznawania diet sołtysom Sołectw Ziemi Gołdapskiej oraz wysokości diet. Wysłuchanie i przeanalizowanie propozycji oraz stanowiska sołtysów.”.

 

 


Czytaj też:

Stosował przemoc wobec żony i syna


GMINA DUBENINKI. Funkcjonariusze gołdapskiej komendy po raz kolejny skorzystali z uprawnień, jakie daje im ustawa antyprzemocowa. Wobec 52-letniego sprawcy przemocy z gminy Dubeninki wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do rodziny.

Więcej…

Mężczyzna najprawdopodobniej przejechany przez ciągnik

GMINA BANIE MAZ. Wczoraj około godziny 18:20 oficer dyżurny gołdapskiej komendy policji otrzymał zgłoszenie, że w jednej z miejscowości w gminie Banie Mazurskie doszło do zdarzenia, w którym 74-letni mężczyzna został najprawdopodobniej przejechany przez ciągnik rolniczy.

Więcej…

A. Falińska odwołana, nowego przewodniczącego brak

GOŁDAP. Wczoraj odbyła się sesja rady powiatu, zwołana na wniosek grupy radnych. W porządku obrad znalazły się punkty dotyczące odwołania i powołania przewodniczącego rady.

Więcej…

Zakrywanie ust i nosa to nie tylko obowiązek

POWIAT GOŁDAPSKI. Minął już ponad rok od początku pandemii. Codziennie wspólnym wysiłkiem ograniczamy rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wciąż obowiązują nas określone ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z trwającym stanem epidemii. Nie są one już niczym nowym. Zakrywanie ust i nosa to nie tylko obowiązek, ale nasze wspólne bezpieczeństwo.

Więcej…

Będzie Erupcja - jeśli epidemia pozwoli

GOŁDAP. Jeśli przepisy epidemiczne w stosunku do obecnych zostaną złagodzone to w dniach 15 i 16 maja Dom Kultury w Gołdapi planuje zorganizowanie Festiwalu Gitarowego Erupcja.

Więcej…

Tydzień dla seniorów

OLECKO. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olecku zaprasza seniorów na pięciodniowy dyżur telefoniczny. Ekspert urzędu będzie odpowiadał na pytania seniorów związane ze sposobami przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Więcej…

Po kwietniowej akcji krwiodawczej

GOŁDAP. Wczoraj w Domu Kultury w Gołdapi odbyła się akcja krwiodawcza. Zgłosiło się 27 osób.

Więcej…

Nielegalnie pracowali na Warmii i Mazurach

WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w pierwszym kwartale br. przeprowadzili 45 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Czynnościami objęto 322 obcokrajowców. Stwierdzono, że 46 osób pracowało nielegalnie.

Więcej…

Mężczyzna zmarł w szpitalu

GOŁDAP. Nie żyje mężczyzna, który 1 kwietnia palił się w centrum Gołdapi. 28-latka nie udało się uratować, zmarł w niedzielę szpitalu.

Więcej…

Atak padaczki u kierowcy

GOŁDAP. Do nietypowej sytuacji doszło wczoraj w centrum Gołdapi. Miasto patrolował wspólny patrol policji i straży granicznej. Po godzinie 18 funkcjonariusze zauważyli nagle hamujący samochód.

Więcej…

Zaginął ***

GOŁDAP. Gołdapscy policjanci proszą o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu ***. Mężczyzna ostatni raz był widziany 30 marca br. około południa w Suwałkach.

MEŻCZYZNA ZOSTAŁ ODNALEZIONY.

Więcej…

Niewybuch w Botkunach

BOTKUNY. Wczoraj kilka minut przed godziną 14 policjanci otrzymali informację, że podczas prac polowych w Botkunach natrafiono na jakiś niewybuch prawdopodobnie z czasów wojennych.

Więcej…

Rząd przedłuża większość obostrzeń

KRAJ. Rząd zdecydował o przedłużeniu większości obowiązujących obecnie obostrzeń do 25 kwietnia. 

Więcej…

Wyglądało groźnie

GOŁDAP. Wczoraj o 21:36 dyżurny straży pożarnej otrzymał zgłoszenie, że z budynku przy ul. Królewieckiej wydobywają się duże ilości dymu i mogło tam dojść do pożaru.

Więcej…

K. Witkowska na zgrupowaniu piłkarskiej kadry

GOŁDAP. W ostatnim czasie wychowanka Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap Kasia Witkowska (rocznik 2007) wzięła udział w zgrupowaniu kadry dziewcząt U15 Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

Więcej…

Rominta pokonana przez Vęgorię

GOŁDAP. Rominta Gołdap przegrała w sobotę mecz 21 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej z Vęgorią Węgorzewo 1:2.

Więcej…

Orzyszanie pokonani

GOŁDAP. Rominta Gołdap pokonała Śniardwy Orzysz 1:0 w meczu 20 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Gola w 38 minucie zdobył Mateusz Dyniszuk.

Więcej…

Dzielna postawa siatkarzy z gołdapskiej „trójki”

SZCZYTNO. 14 marca w hali widowisko-sportowej im. Huberta Jerzego Wagnera w Szczytnie najlepsi młodzi siatkarze w województwie rywalizowali w IV Turnieju Eliminacyjnym w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder Joy of moving 2021.

Więcej…

Siatkarze z Gołdapi grali w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 18-21 marca w ośmiu miastach odbywały się ćwierćfinałowe turnieje Mistrzostw Polski Kadetów w piłce siatkowej. AZS UWM SMS Olsztyn w składzie z gołdapianami: Oskarem Stalewskim (UKS Trójka Gołdap) i Patrykiem Tomaszukiem wystąpili w Rzeszowie.

Więcej…

Husaria na mistrzostwach woj. pomorskiego

LUZINO. 20 marca w miejscowości Luzino odbyły się mistrzostwa województwa pomorskiego w kickboxingu w formule kick-light. Wzięli w nich udział m.in. reprezentacji klubu Husaria Gołdap.

Więcej…

Kacper Taudul w półfinale mistrzostw Polski

KRAJ. W dniach 6-9 marca w ośmiu miejscowościach odbywały się ćwierćfinałowe turnieje Mistrzostw Polski Juniorów w Siatkówce.

Więcej…