GOŁDAP. Dziś jest Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. To polskie święto obchodzone 29 maja od 2012 roku, ustanowione przez sejm rok wcześniej. W ramach obchodów w 15 Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym uroczyście odsłonięto dziś tablicę pamiątkową poświęconą pamięci dwóch gołdapskich żołnierzy, którzy polegli Afganistanie.

6 sierpnia 2010 roku w południowej części prowincji Ghazni rebelianci przygotowali zasadzkę na przemieszczające się siły zadaniowe Zgrupowania Bojowego Bravo, uczestniczące w afgańsko-polskiej operacji. Doszło do ataku silnym ładunkiem wybuchowym oraz do wymiany ognia. W wyniku wybuchu przydrożnej bomby zginął st. szer. Dariusz Tylenda (pośmiertnie awansowany do st. kpr.). Ponadto rany odniosło 5 polskich żołnierzy.

27 września 2010 roku zginął sierż. Kazimierz Kasprzak (pośmiertnie awansowany do chor.). Patrol, w którym uczestniczył, wjechał na przydrożny ładunek wybuchowy. Choć mężczyznę przewieziono do szpitala w bazie w Ghazni, nie udało się go uratować. Zmarł na stole operacyjnym.

Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonały żony poległych żołnierzy w asyście dowódców 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Krzysztofa Radomskiego oraz 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego płk. Tomasza Isio.


fot. Starostwo Powiatowe w Gołdapi

 

 


INFORMACJA

Siedziba redakcji GOLDAP.INFO jest nieczynna do odwołania.
Nie ma możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (+48 504-475-522).

 

Wyszukiwarka

Loading