GOŁDAP. - Lidl zatrzymał dostawy do sklepów. Tydzień temu pracownicy Lidla dostali pismo o gromadzeniu zapasów ze względu na zamknięcie dostaw - napisał dziś do redakcji nasz czytelnik. Poprosiliśmy biuro prasowe Lidla o odniesienie się do tych słów. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy:

Szanowny Panie Redaktorze,

 

informacja, o której Pan pisze, jest nieprawdziwa. W związku z aktualną sytuacją przyjęliśmy, że naszą społeczną odpowiedzialnością jest zapewnienie możliwości dokonywania zakupów spożywczych przez klientów – dokładamy starań, aby było to stale możliwe. Chcielibyśmy poinformować, iż w ramach zarządzania ciągłością działania, firma Lidl Polska opracowała procedury zapewniające możliwość stałej, nieprzerwanej pracy centrów dystrybucyjnych i sklepów. Aktualnie dostępność artykułów spożywczych i przemysłowych niezmiennie odpowiada na bieżące potrzeby naszych klientów.

 

Lidl Polska dysponuje zespołem, który monitoruje rozwój sytuacji w zakresie rozprzestrzeniania się koronawirusa i w razie potrzeby podejmie odpowiednie działania w ścisłej współpracy z władzami krajowymi i lokalnymi.

 

Co więcej podkreślamy, że standardowo stosujemy restrykcyjne zasady zapewnienia bezpieczeństwa i jakości produktów na każdym etapie łańcucha dostaw.

 

Dziękujemy za przesłane pytanie.

 

Z poważaniem

Aleksandra Robaszkiewicz

Head of Corporate Communications

Lidl Polska

Lidl Polska

 

 


INFORMACJA

Uwaga! Do dnia 15 kwietnia siedziba redakcji GOLDAP.INFO będzie zamknięta. Nie będzie możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (504-475-522).

 

Wyszukiwarka

Loading