GOŁDAP. W grudniu 2019r. Polski Instytut Ekonomiczny, zajmujący się m.in. dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przedstawił publikację „Scenariusze rozwoju małych miast” zarysowując wizję jak powinny wyglądać polskie miasta w 2035r.

W 2018r. w Polsce było 930 miast, z czego 712 to małe miasta poniżej 20 tys. mieszkańców, mieszka w nich 13% Polaków. W ramach projektu zbadano 205 małych miast i podzielono na 3 skupienia z czego:

  • 54 miasta potrzebują impulsu rozwojowego;
  • 88 miast nie wykorzystuje szans;
  • 63 miasta są przyjazne do życia.

Do grupy tych przyjaznych do życia miast eksperci zaliczyli Gołdap, jako jedyne mazurskie małe miasto na wschód od Olsztyna. Z regionu w tym gronie znalazły się też Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Bisztynek, Reszel, Lidzbark Warmiński i Pasłęk.

Każdemu z powyższych skupień miast eksperci opracowali, po analizie STEEPVL, po cztery scenariusze rozwoju oraz rekomendacje. Mogą być one inspiracją w budowaniu, czy aktualizacji strategii rozwoju lokalnego oraz regionalnego.

Do rozwoju małego miasta istotna jest minimalizacja istniejących barier, wykorzystanie potencjałów rozwojowych oraz poprawa jakości życia rozumiana jako zapewnienie dobrych warunków mieszkaniowych, dostępu do usług, ochrony zdrowia i edukacji, dbałość o środowisko naturalne, jakość powietrza, wzrost aktywności gospodarczej oraz rozwój z poszanowaniem ładu przestrzennego i zasad zrównoważonego rozwoju. Ważne jest tworzenie pozytywnego wizerunku miasta.

W optymalnym scenariuszu „Złote czasy” rozwój miast powinien opierać się na utrzymaniu odpowiedniego potencjału demograficznego (liczby ludności) i wysokim poziomie nakładów inwestycyjnych.

Kluczowym zadaniem jest zatem utrzymanie liczby ludności- hamowanie odpływu, ograniczanie wyjazdów, zachęcanie do powrotów i przyciąganie nowych mieszkańców poprzez dalszą poprawę jakości życia. Według ekspertów napływ migracyjny ( z obszarów wiejskich, innych miast i zagranicy -zgodnie z potrzebami rynku pracy) ograniczy zjawisko starzenia się ludności.

W dłuższej perspektywie, w mojej ocenie, szanse na utrzymanie się jako lokalne centra obsługi i ośrodki wzrostu będą miały tylko te małe miasta, które mają pomysł na swoją przyszłość, pozostałe będą zamierać.
W minionych latach w zarządzie województwa warmińsko- mazurskiego postawiliśmy na wsparcie rozwoju małych miast. Powstała polska sieć Cittaslow - Miast Dobrego Życia, do której przystąpiła też Gołdap. Rozwój miast sieci Cittaslow wsparliśmy dziesiątkami milionów euro z RPO Warmia i Mazury.

Gołdapski samorząd wypracował „Pomysł na Gołdap” dzięki czemu przeszliśmy w ramach polskiej transformacji drogę od „umierającego miasta” z najwyższym w historii Polski bezrobociem strukturalnym na początku lat 90-tych do Mazurskiego Kurortu rozwijającego funkcję uzdrowiskową. Wykorzystaliśmy położenie nadgraniczne, stworzyliśmy dzielnicę przemysłową - sse, rozwinęliśmy bazę i funkcję turystyczną, odzyskaliśmy status ośrodka powiatowego, utrzymaliśmy obecność wojska. Gołdap z szarego, zapyziałego miasteczka na końcu Polski stała się pięknym miasteczkiem na początku Polski i Unii Europejskiej. Jeszcze dużo trzeba pracy aby była dobrym miejscem do życia dla wszystkich.

Stąd potrzeba kolejnej wizji rozwoju- pamiętając o ciągłym zwiększaniu dostępności komunikacyjnej: kolej Gołdap- Olecko, DK 65- modernizacja do Ełku i połączenie z Via Baltica, DW 651.

Może ten raport będzie takim właśnie katalizatorem wykuwania nowych wizji i pomysłów.

Zachęcam wszystkich zainteresowanych dobrą przyszłością Gołdapi do analizy Raportu: www.pie.net.pl/wp-content/uploads/2019/12/PIE-Raport_scenariusze_male.pdf

Może warto nawiązać kontakt z autorami i uzyskać od nich pogłębioną diagnozę dotyczącą Gołdapi do wykorzystania przy aktualizacji strategii rozwoju miasta.Tegoroczny jubileusz 450 rocznicy nadania praw miejskich jest swoją drogą dobrą sposobnością do społecznej dyskusji i praktycznego Prezentu Jubileuszowego dla Gołdapi, Gołdapian- w mieście, powiecie i tych rozsianych po świecie: Wizji Rozwoju Gołdap’2035.

Z myślą o dobrej przyszłości i dobrej jakości życia w Gołdapi nas, naszych dzieci i wnuków.

Jarosław Słoma
www.facebook.com/Łączy-Nas-Gołdap-1885504625070601 
www.facebook.com/sloma.jaroslaw

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!


Znajdź nocleg

Booking.com

Wyszukiwarka

 

Czytaj też:

Stacja meteorologiczna przy siedzibie PKPR

ŻYTKIEJMY. Przy siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej powstała dydaktyczna stacja meteorologiczna. Składa się z drewnianej klatki meteorologicznej wraz z urządzeniami pomiarowymi oraz automatycznej stacji pogodowej.

Więcej…

Wakacyjne piątki z biblioteką

BANIE MAZ. Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich została ambasadorem rodzinnego konkursu "75. Urodziny, czyli Lato z Pippi". 7 sierpnia spotkaliśmy się z dziećmi i ich rodzicami na zajęciach malarskich, które miały na celu przedstawić Pippi, główną bohaterkę książek Astrid Lindgren oraz zasady konkursu.

Więcej…

Płatne parkowanie dopiero za kilka tygodni

GOŁDAP. Opóźni się wprowadzenie płatnego parkowania w centrum Gołdapi. Do kieszeni kierowcy będą musieli zacząć sięgać najprawdopodobniej dopiero w październiku.

Więcej…

Taksówki w gminie Gołdap

GOŁDAP. 33 licencje dla 28 przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie przewozu osób taksówkami są obecnie wydane przez gminę Gołdap.

Więcej…

Czas koronawirusa, czas izolacji

GOŁDAP. „Czas koronawirusa, czas izolacji” to tytuł spotkania, jakie odbyło się w sobotę w kinie Kultura. Studenci z Warszawy zaprezentowali swoje etiudy filmowe związane z niełatwym tematem izolacji w czasie epidemii.

Więcej…

Przyjdź, oddaj krew

GOŁDAP. Gołdapskie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi zaprasza do udziału w akcji krwiodawczej. Odbędzie się ona 20 sierpnia w Domu Kultury w Gołdapi (wejście od ul. Żeromskiego). Początek o godzinie 9.30.

Więcej…

Biblioteka prosi o przekazywanie DŻS-ów

GOŁDAP. W dziale zbiorów specjalnych Biblioteki Publicznej w Gołdapi znajduje się spory zbiór tak zwanych DŻS-ów czyli dokumentów życia społecznego.

Więcej…

Aktywowano ponad pół miliona bonów

KRAJ. Ponad 546 tysięcy bonów turystycznych na ok. 468 milionów złotych aktywowali uprawnieni za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Beneficjenci wykonali do tej pory około 63 tysięcy płatności bonami na łącznia kwotę około 45 milionów złotych.

Więcej…

Motocyklista zginął, kierowca samochodu w szpitalu

DW650. Kilka minut przed godziną 19 na drodze wojewódzkiej nr 650 doszło do wypadku drogowego. Zderzyły się samochód osobowy z motocyklem.

Więcej…

Niedziela na drogach powiatu

POWIAT GOŁDAPSKI. Do trzech zdarzeń drogowych doszło wczoraj na terenie powiatu gołdapskiego.

Więcej…

Kwarantanna na Litwie

LITWA. Od dziś wróciły ograniczenia w podróżowaniu na Litwę. W związku z dużą ilością zakażeń koronawirusem w Polsce, osoby powracające bądź wjeżdżające z Polski na Litwę podlegają obowiązkowej samoizolacji na okres 14 dni.

Więcej…

Dotacje na turystyczną promocję regionu

OLSZTYN. Zarząd województwa przyznał kolejne granty turystyczne organizacjom pozarządowym. Dotację na realizację projektu „Mazury Garbate marką turystyczną“ otrzyma Fundacja Rozwoju Regionu Gołdap.

Więcej…

Policja ostrzega przed oszustwami na BLIK-a

GOŁDAP. Wczoraj policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi przyjęli zawiadomienie o przestępstwie oszustwa. Sprawca podszywał się jako znajomy prosząc o szybką pożyczkę. W ten sposób wyłudził od pokrzywdzonej pieniądze z konta za pomocą otrzymanych kodów płatności.

Więcej…

Kolizja w Grabowie

GRABOWO. Do kolizji dwóch samochodów osobowych doszło dziś około 14:45 na drodze wojewódzkiej nr 650 w Grabowie. Na szczęście żaden z uczestników zdarzenia nie wymagał pomocy medycznej.

Więcej…

Wilczek Wilkowo pokonany

GOŁDAP. W sobotę przed własną publicznością po trudnym boju Rominta Gołdap pokonała zespół Wilczek Wilkowo 1:0. 

Więcej…

Rywalizowali siłacze, wygrał Piotr Sadowski

GOŁDAP. Zawody Puchar Polski Strongman Gołdap 2020 odbyły się dziś w centrum miasta. Rywalizowało 10 zawodników, wygrał Piotr Sadowski.

Więcej…

Na Pół Etatu zwycięzcą turnieju

GOŁDAP. 1 sierpnia na orliku przy SP1 w Gołdapi rozegrany został turniej koszykówki ulicznej. Udział w nim wzięło 7 drużyn, które zagrały systemem każdy z każdym.

Więcej…

W sobotę będą rywalizować siłacze

GOŁDAP. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi zaprasza do przybycia i kibicowania zawodnikom, którzy wezmą udział w kolejnej edycji rywalizacji siłaczy. Zawody rozegrane zostaną 8 sierpnia w centrum miasta.

Więcej…

Remis na inaugurację rozgrywek

GOŁDAP. 1 sierpnia Rominta Gołdap zmierzyła się na wyjeździe z Victorią Bartoszyce. Był to pierwszy mecz rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej.

Więcej…

"Kręcimy sportowe stypendium" na półmetku

GOŁDAP. „Kręcimy sportowe stypendium” to nazwa akcji, jaką Rowerowa Gołdap realizuje w wakacje.

Więcej…

Wakacyjne sparingi

GOŁDAP. W tym tygodniu dzieci uczęszczające na zajęcia Akademii Piłkarskiej 2017 z filii w Gołdap i Grabowie rozegrały cztery sparingi z drużyną Włókniarz Białystok, która przebywa na letnim obozie piłkarskim w Gołdapi.

Więcej…