GOŁDAP. W grudniu 2019r. Polski Instytut Ekonomiczny, zajmujący się m.in. dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przedstawił publikację „Scenariusze rozwoju małych miast” zarysowując wizję jak powinny wyglądać polskie miasta w 2035r.

W 2018r. w Polsce było 930 miast, z czego 712 to małe miasta poniżej 20 tys. mieszkańców, mieszka w nich 13% Polaków. W ramach projektu zbadano 205 małych miast i podzielono na 3 skupienia z czego:

  • 54 miasta potrzebują impulsu rozwojowego;
  • 88 miast nie wykorzystuje szans;
  • 63 miasta są przyjazne do życia.

Do grupy tych przyjaznych do życia miast eksperci zaliczyli Gołdap, jako jedyne mazurskie małe miasto na wschód od Olsztyna. Z regionu w tym gronie znalazły się też Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Bisztynek, Reszel, Lidzbark Warmiński i Pasłęk.

Każdemu z powyższych skupień miast eksperci opracowali, po analizie STEEPVL, po cztery scenariusze rozwoju oraz rekomendacje. Mogą być one inspiracją w budowaniu, czy aktualizacji strategii rozwoju lokalnego oraz regionalnego.

Do rozwoju małego miasta istotna jest minimalizacja istniejących barier, wykorzystanie potencjałów rozwojowych oraz poprawa jakości życia rozumiana jako zapewnienie dobrych warunków mieszkaniowych, dostępu do usług, ochrony zdrowia i edukacji, dbałość o środowisko naturalne, jakość powietrza, wzrost aktywności gospodarczej oraz rozwój z poszanowaniem ładu przestrzennego i zasad zrównoważonego rozwoju. Ważne jest tworzenie pozytywnego wizerunku miasta.

W optymalnym scenariuszu „Złote czasy” rozwój miast powinien opierać się na utrzymaniu odpowiedniego potencjału demograficznego (liczby ludności) i wysokim poziomie nakładów inwestycyjnych.

Kluczowym zadaniem jest zatem utrzymanie liczby ludności- hamowanie odpływu, ograniczanie wyjazdów, zachęcanie do powrotów i przyciąganie nowych mieszkańców poprzez dalszą poprawę jakości życia. Według ekspertów napływ migracyjny ( z obszarów wiejskich, innych miast i zagranicy -zgodnie z potrzebami rynku pracy) ograniczy zjawisko starzenia się ludności.

W dłuższej perspektywie, w mojej ocenie, szanse na utrzymanie się jako lokalne centra obsługi i ośrodki wzrostu będą miały tylko te małe miasta, które mają pomysł na swoją przyszłość, pozostałe będą zamierać.
W minionych latach w zarządzie województwa warmińsko- mazurskiego postawiliśmy na wsparcie rozwoju małych miast. Powstała polska sieć Cittaslow - Miast Dobrego Życia, do której przystąpiła też Gołdap. Rozwój miast sieci Cittaslow wsparliśmy dziesiątkami milionów euro z RPO Warmia i Mazury.

Gołdapski samorząd wypracował „Pomysł na Gołdap” dzięki czemu przeszliśmy w ramach polskiej transformacji drogę od „umierającego miasta” z najwyższym w historii Polski bezrobociem strukturalnym na początku lat 90-tych do Mazurskiego Kurortu rozwijającego funkcję uzdrowiskową. Wykorzystaliśmy położenie nadgraniczne, stworzyliśmy dzielnicę przemysłową - sse, rozwinęliśmy bazę i funkcję turystyczną, odzyskaliśmy status ośrodka powiatowego, utrzymaliśmy obecność wojska. Gołdap z szarego, zapyziałego miasteczka na końcu Polski stała się pięknym miasteczkiem na początku Polski i Unii Europejskiej. Jeszcze dużo trzeba pracy aby była dobrym miejscem do życia dla wszystkich.

Stąd potrzeba kolejnej wizji rozwoju- pamiętając o ciągłym zwiększaniu dostępności komunikacyjnej: kolej Gołdap- Olecko, DK 65- modernizacja do Ełku i połączenie z Via Baltica, DW 651.

Może ten raport będzie takim właśnie katalizatorem wykuwania nowych wizji i pomysłów.

Zachęcam wszystkich zainteresowanych dobrą przyszłością Gołdapi do analizy Raportu: www.pie.net.pl/wp-content/uploads/2019/12/PIE-Raport_scenariusze_male.pdf

Może warto nawiązać kontakt z autorami i uzyskać od nich pogłębioną diagnozę dotyczącą Gołdapi do wykorzystania przy aktualizacji strategii rozwoju miasta.Tegoroczny jubileusz 450 rocznicy nadania praw miejskich jest swoją drogą dobrą sposobnością do społecznej dyskusji i praktycznego Prezentu Jubileuszowego dla Gołdapi, Gołdapian- w mieście, powiecie i tych rozsianych po świecie: Wizji Rozwoju Gołdap’2035.

Z myślą o dobrej przyszłości i dobrej jakości życia w Gołdapi nas, naszych dzieci i wnuków.

Jarosław Słoma
www.facebook.com/Łączy-Nas-Gołdap-1885504625070601 
www.facebook.com/sloma.jaroslaw

 

 


Czytaj też:

Posadzili świerki przy Green Velo

GOŁDAP. 14 maja z okazji 451 rocznicy nadania praw miejskich Gołdapi pracownicy Domu Kultury w Gołdapi uczestniczyli w akcji sadzenia świerków.

Więcej…

Konkurs „Czytam gdzie chcę” rozstrzygnięty

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprosiła mieszkańców gminy Gołdap do wirtualnego konkursu fotograficznego „Czytam gdzie chcę” w związku z 451 rocznicą nadania praw miejskich Gołdapi.

Więcej…

Trzecie podejście do wyboru przewodniczącego

GOŁDAP. W ciągu najbliższych kilku dni powinna odbyć się kolejna sesja rady powiatu, podczas której miałby zostać wybrany nowy przewodniczący rady.

Więcej…

Policja zapowiada dalsze kontrole

KRAJ. Odnotowany w ostatnim czasie spadek ilości zachorowań wywołanych wirusem SARS- CoV-2 przyczynił się do podjęcia przez organy administracji rządowej decyzji o stopniowym łagodzeniu obostrzeń.

Więcej…

Czytam gdzie chcę

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi serdecznie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Czytam gdzie chcę”. Skierowany jest do mieszkańców gminy Gołdap.

Więcej…

Nowe książki w gołdapskiej bibliotece

GOŁDAP. Mimo panującej pandemii dział gromadzenia i opracowania zbiorów Biblioteki Publicznej w Gołdapi nie próżnuje. Dzięki uprzejmości wydawnictw z Warszawy, Krakowa i Gorlic udało się nam pozyskać dary w postaci około 200 egzemplarzy książek.

Więcej…

Wystawy na XVIII Tydzień Bibliotek

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi w ramach XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zaprasza do obejrzenia kilku przygotowanych wystaw.

Więcej…

Wyważyli drzwi i zajęli nielegalne automaty

KĘTRZYN. W pierwszej połowie maja funkcjonariusze z działu realizacji Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie ujawnili w Kętrzynie nielegalne automaty do gier hazardowych w punkcie, w którym urządzenia zatrzymywane były już dwukrotnie.

Więcej…

Policjanci odnaleźli zaginionych

POWIAT GOŁDAPSKI. Wczoraj policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi prowadzili intensywne działania poszukiwawcze dwojga zaginionych.

Więcej…

Trzech wspólników odpowie za włamanie

GMINA GOŁDAP. Kara do 10 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcom gminy Gołdap: 18-letniemu Kamilowi R., 21-letniemu Dawidowi G. oraz 22-letniemu Szymonowi P. Wspólnicy włamali się do domku letniskowego, skąd ukradli min. butlę gazową akumulator i alkohol.

Więcej…

Nowe zasady w kodeksie drogowym

KRAJ. Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego (np. deskorolka elektryczna), jak też urządzenia wspomagające ruch (np. deskorolka, rolki)  zyskały w Prawie o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu. Zmiany wejdą w życie 20 maja.

Więcej…

Zatrzymano dwóch poszukiwanych mężczyzn

GOŁDAP. Wczoraj funkcjonariusze wydziału prewencji gołdapskiej komendy zatrzymali dwie poszukiwane osoby: 35-letniego Łukasza T. oraz 22-letniego Mateusza B., którzy ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości.

Więcej…

Przewozili prawie 2kg amfetaminy

POWIAT GOŁDAPSKI. Policjanci zatrzymali parę, która w swoim aucie przewoziła blisko 2 kilogramy narkotyków. 39-latek z Olecka i jego 33-letnia partnerka trafili do policyjnego aresztu. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na dwa miesiące.

Więcej…

103km/h na terenie zabudowanym

SURMINY. Policjanci z gołdapskiej drogówki zatrzymali kierowcę, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 103 km/h. Za przekroczenie prędkości 29-latek został ukarany mandatem, a na jego konto trafiło 10 punktów karnych. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy na 3 miesiące.

Więcej…

Rominta zaprasza do kibicowania

GOŁDAP. Rominta Gołdap zaprasza dziś na stadion miejski na mecz 25 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Przeciwnikiem gołdapian będzie DKS Dobre Miasto.

Więcej…

Siatkarze z SP3 w kadrze województwa

WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE. W dniach 7-8 maja w Ostródzie dwóch zawodników Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi i UKS „Trójka” Gołdap: Igor Luty i Grzegorz Ratuszny wzięło udział w konsultacji treningowej kadry województwa warmińsko-mazurskiego młodzików (rocz. 2007) w piłce siatkowej.

Więcej…

Mistrzostwa województwa

LIDZBARK WARMIŃSKI. 2 maja w Lidzbarku Warmińskim odbyły się Mistrzostwa Województwa Kadetów i Młodzików w Tenisie Stołowym. Czołowi uczestnicy walczyli również o przepustki na mistrzostwa Polski w swoich kategoriach wiekowych.

Więcej…

Pierwsze zawody tenisowe po długiej przerwie

OLECKO. 25 kwietnia w hali Lega w Olecku po kilku miesięcznej przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemiologicznymi najmłodsi tenisiści stołowi stanęli do rywalizacji w I Wojewódzkim Turnieju Klasyfikacyjnym w Tenisie Stołowym w kategoriach skrzat i żak. Wystartowało łącznie 52 uczestników, w tym z Gołdapi.

Więcej…

K. Witkowska na zgrupowaniu piłkarskiej kadry

GOŁDAP. W ostatnim czasie wychowanka Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap Kasia Witkowska (rocznik 2007) wzięła udział w zgrupowaniu kadry dziewcząt U15 Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

Więcej…

Rominta pokonana przez Vęgorię

GOŁDAP. Rominta Gołdap przegrała w sobotę mecz 21 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej z Vęgorią Węgorzewo 1:2.

Więcej…

Orzyszanie pokonani

GOŁDAP. Rominta Gołdap pokonała Śniardwy Orzysz 1:0 w meczu 20 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Gola w 38 minucie zdobył Mateusz Dyniszuk.

Więcej…