GOŁDAP. Dom Kultury w Gołdapi i pracownia fotografii „Gniazdo” zapraszają na XI Spotkania z Naturą i Sztuką „Nasze i nie nasze krajobrazy”.

W tym roku rozpoczniemy otwarciem wystawy malarskiej autorstwa profesora Andrzeja Strumiłły pt. „Psalmy”. 18 obrazów olejnych w formacie 180x120cm powstało w roku 1988 na potrzeby dźwigniętej z ruin synagogi sejneńskiej. Andrzej Strumiłło namalował wówczas obrazy na każde okno synagogi. Ze 150 psalmów powstało 18 tematów. Poświęcił tę pracę pamięci Żydów. W miasteczkach polsko-litewskiego pogranicza bywało ich więcej niż Polaków i Litwinów razem wziętych. Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

W następnym punkcie naszego wydarzenia zaprosimy na projekcję filmu dokumentalnego pt. „Summa”. To podwójny portret wkomponowany w krajobraz Suwalszczyzny. Wybitny polski malarz Andrzej Strumiłło zaprasza do swojego dziewiętnastowiecznego dworku nieopodal jeziora Wigry Marię, znajomą białoruską malarkę. Dla młodszej o kilkadziesiąt lat artystki wizyta staje się okazją do wejścia w zupełnie inny wymiar życia, z dala od miasta i zobowiązań, w towarzystwie mistrza, arabskich koni i dwóch przyjaznych psów. W momencie spotkania Strumiłło wkracza w fazę podsumowań i pożegnań. Z kolei kobieta znajduje się na przeciwległym krańcu tej drogi.

Ostatnim punktem imprezy będzie projekcja dokumentalnego filmu pt."Sól ziemi" z 2014 roku w reżyserii Wim Wenders i Juliano Ribeiro Salgado. Jego bohaterem jest Sebastiăo Salgado, brazylijski fotograf, który "światłem i cieniem opowiada o człowieku i naszej planecie". Dokument jest biografią artysty i historią jego zdjęć. Biografią fotografowanych ludzi i historią ludzkości. To zachwyt nad naturą i uchwycenie godności człowieka. To portrety będące piękną, zadziwiającą i niecodzienną opowieścią o ludziach. Ale to też podróż do piekła ludzkiego cierpienia, głodu, chorób i śmierci, piekła ludzkiej nienawiści i okrucieństwa. Jest to też historia odrodzenia poprzez podróż w głąb natury, fotografowanie miejsc, ludzi i zwierząt, które trwają niezmienione od zarania dziejów.

XI Spotkania z Naturą i Sztuką „Nasze i nie nasze krajobrazy” odbędą się 23 listopada. Wstęp bezpłatny.

DK w Gołdapi

 

 


INFORMACJA

Uwaga! Siedziba redakcji GOLDAP.INFO jest zamknięta do odwołania.
Nie ma możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (+48 504-475-522).

 

Wyszukiwarka

Loading