We wtorek do Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi dotarł długo oczekiwany, nowoczesny podnośnik pożarniczy PMT-25D. W znaczący sposób poprawi on możliwość działań ratowniczo-gaśniczych z uwagi na jego zasięg, który wynosi 25 metrów. Co ważne, poszczególne elementy wysuwają się w linii prostej. Jedyny, dotychczas będący na stanie gołdapskiej straży podnośnik, miał zasięg 18 metrów. Jego ramię było „łamane" z dwóch części. Wymagało to dużo większej ilości miejsca do manewrowania, co utrudniało możliwości jego używania.

Samochód wykonany został przez Fabrykę Maszyn „Bumar-Koszalin" SA. Jest na podwoziu MAN-a. Oprócz zasięgu w pionie, istnieje możliwość wysięgu bocznego w celu wykonania różnorodnych czynności ratowniczych na odległość około 10m oraz zasięg poniżej poziomu ustawienia podnośnika na głębokość około 1,5m. Obok wysuwanego teleskopowo ramienia podnośnika, zamontowana została również rozsuwana drabina, umożliwiająca awaryjne zejście z kosza. Ostatnie ramię podnośnika jest łamane, co umożliwia sprawniejsze dotarcie do różnych elementów konstrukcyjnych budynków. W koszu podnośnika mogą przebywać łącznie 2 osoby, czyli np. ratownik i ewakuowana osoba. Z podnośnika można również podawać prądy wody i piany gaśniczej bezpośrednio do miejsca pożaru. Na ramieniu zamontowany został suchy pion, który umożliwia dostarczanie wody na wysokość 25m, a następnie - poprzez działko wodne - do miejsca pożaru. Samochód nie posiada własnego zbiornika wodnego oraz autopompy. Dlatego też w tym celu konieczne jest współdziałanie z samochodem gaśniczym. Pracą podnośnika operator może kierować zarówno z podestu samochodu, jak również z kosza. Samochód wyposażony jest w wiele zabezpieczeń, co czyni pracę na nim bardzo bezpieczną.

Nowy nabytek na tę chwilę nie jest jeszcze wprowadzony do podziału bojowego. Obecnie trwa procedura jego rejestracji, zaś strażacy przechodzą odpowiednie szkolenia i zdobywają uprawnienia do jego obsługi w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Jak informuje Grzegorz Jabłoński, rzecznik komendanta PSP w Gołdapi, szkolenia powinny zakończyć się do końca roku.