GOŁDAP/KRAJ. W dniach 7–9 czerwca w ramach kolejnej akcji z cyklu Recykling Rejs wolontariusze z Gołdapi i okolic posprzątali w czasie spływów kajakowych wody i brzegi trzech rzek: Gołdapy, Sapiny i Rospudy.

– Mazury to nie tylko tysiące jezior i wspaniałe lasy, to też dzikie, nieuregulowane rzeki, coraz rzadziej spotykane w Europie. Dbając o ich czystość, dbamy jednocześnie o te tysiące jezior, które rzeki zasilają lub biorą w nich początek – mówi ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, który od 2011 roku wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska organizuje akcję Recykling Rejs, polegającą na spływie kajakowym połączonym ze sprzątaniem i edukacją na temat właściwych sposobów postępowania z odpadami, w szczególności tymi z tworzyw sztucznych. – Realizując od wielu lat liczne projekty ekologiczne, w tym Recykling Rejs, widzę jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Jednocześnie w nasze akcje angażują się wszyscy, niezależnie od wieku, co daje nadzieję, że stan środowiska będzie się poprawiał.

Hasło tegorocznej edycji Recykling Rejsu: „Stop dla zaśmiecania środowiska wodnego – każdy może pomóc” zostało w pełni wyrażone w praktyce. Koordynująca to 3-dniowe wydarzenie Alina Oleszczuk (nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi) zachęciła do udziału wielu małych wielkich ekologów. Oprócz dzieci, młodzieży i ich rodziców akcję wsparli leśnicy, strażacy, WOPR-owcy, burmistrz, starostwo powiatowe, lokalne organizacje społeczne, lokalne media.

Efekt? Trzy rzeki lśnią czystością! Śmieci, które tam trafiły (zamiast trafić tam, gdzie powinny, czyli do recyklingu), zostały wyłowione.

- Niestety z każdej z tych trzech rzek wracaliśmy z kilkoma workami śmieci, głównie były to zużyte opakowania - mówi Dominik Dobrowolski.

To już kolejne wydarzenie w tym rejonie organizowane przez ekologa i Fundację PlasticsEurope Polska.
- Na prośbę lokalnych ekologów nasza akcja ponownie zawitała do Gołdapi, co bardzo cieszy, ponieważ tylko zaangażowanie lokalnych społeczności, udział szkół i wsparcie administracji mogą zapewnić powodzenie edukacji ekologicznej - mówi Kazimierz Borkowski z Fundacji PlasticsEurope Polska. - Weźmy do serca hasło „Dbam o środowisko – śmieci zabieram ze sobą”. Rzeka to nie miejsce na odpady.

Recykling Rejsy są jedną z najbardziej znanych inicjatyw ekologicznych w Polsce. Zostały już wielokrotnie nagradzane. W czerwcu 2019 roku Narodowa Rada Ekologiczna uhonorowała Dominika Dobrowolskiego tytułem EkoJanosika. W 2018 r. ekolog dostał wyróżnienie na Bałtyckim Forum Ekologicznym, a w 2017 r. Recykling Rejsy wybrano najlepszą edukacyjną akcją w ogólnopolskim plebiscycie EkoInspiracja.

Piotr Drozdowicz
asystent akcji „Recykling Rejs”

 

 


INFORMACJA

Uwaga! Siedziba redakcji GOLDAP.INFO jest zamknięta do odwołania.
Nie ma możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (+48 504-475-522).

 

Wyszukiwarka

Loading