GOŁDAP/KRAJ. W dniach 7–9 czerwca w ramach kolejnej akcji z cyklu Recykling Rejs wolontariusze z Gołdapi i okolic posprzątali w czasie spływów kajakowych wody i brzegi trzech rzek: Gołdapy, Sapiny i Rospudy.

– Mazury to nie tylko tysiące jezior i wspaniałe lasy, to też dzikie, nieuregulowane rzeki, coraz rzadziej spotykane w Europie. Dbając o ich czystość, dbamy jednocześnie o te tysiące jezior, które rzeki zasilają lub biorą w nich początek – mówi ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, który od 2011 roku wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska organizuje akcję Recykling Rejs, polegającą na spływie kajakowym połączonym ze sprzątaniem i edukacją na temat właściwych sposobów postępowania z odpadami, w szczególności tymi z tworzyw sztucznych. – Realizując od wielu lat liczne projekty ekologiczne, w tym Recykling Rejs, widzę jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Jednocześnie w nasze akcje angażują się wszyscy, niezależnie od wieku, co daje nadzieję, że stan środowiska będzie się poprawiał.

Hasło tegorocznej edycji Recykling Rejsu: „Stop dla zaśmiecania środowiska wodnego – każdy może pomóc” zostało w pełni wyrażone w praktyce. Koordynująca to 3-dniowe wydarzenie Alina Oleszczuk (nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi) zachęciła do udziału wielu małych wielkich ekologów. Oprócz dzieci, młodzieży i ich rodziców akcję wsparli leśnicy, strażacy, WOPR-owcy, burmistrz, starostwo powiatowe, lokalne organizacje społeczne, lokalne media.

Efekt? Trzy rzeki lśnią czystością! Śmieci, które tam trafiły (zamiast trafić tam, gdzie powinny, czyli do recyklingu), zostały wyłowione.

- Niestety z każdej z tych trzech rzek wracaliśmy z kilkoma workami śmieci, głównie były to zużyte opakowania - mówi Dominik Dobrowolski.

To już kolejne wydarzenie w tym rejonie organizowane przez ekologa i Fundację PlasticsEurope Polska.
- Na prośbę lokalnych ekologów nasza akcja ponownie zawitała do Gołdapi, co bardzo cieszy, ponieważ tylko zaangażowanie lokalnych społeczności, udział szkół i wsparcie administracji mogą zapewnić powodzenie edukacji ekologicznej - mówi Kazimierz Borkowski z Fundacji PlasticsEurope Polska. - Weźmy do serca hasło „Dbam o środowisko – śmieci zabieram ze sobą”. Rzeka to nie miejsce na odpady.

Recykling Rejsy są jedną z najbardziej znanych inicjatyw ekologicznych w Polsce. Zostały już wielokrotnie nagradzane. W czerwcu 2019 roku Narodowa Rada Ekologiczna uhonorowała Dominika Dobrowolskiego tytułem EkoJanosika. W 2018 r. ekolog dostał wyróżnienie na Bałtyckim Forum Ekologicznym, a w 2017 r. Recykling Rejsy wybrano najlepszą edukacyjną akcją w ogólnopolskim plebiscycie EkoInspiracja.

Piotr Drozdowicz
asystent akcji „Recykling Rejs”

 

 
Wyszukiwarka

Loading