GOŁDAP. W Kinie Kultura odbyło się czwarte spotkanie Małomiasteczkowego Klubu Filmowego. Podczas seansu oglądano film libańskiej reżyserki Nadine Labaki pt. „Kafarnaum”. W projekcji uczestniczyło około 30 widzów, a po niej część osób tradycyjnie została, aby podyskutować.

Kafarnaum oznacza bałagan i chaos. Symbolizuje Bejrut jako stłoczone na małej powierzchni miasto, w którego chaosie gnieżdżą się żyjący tam ludzie. Filmowa rodzina Zejna - głównego bohatera - wegetuje w libańskich slumsach i jest tak biedna, że rodzice nie są w stanie zarejestrować swoich dzieci w odpowiednim urzędzie. Ojciec i matka wegetują z gromadą braci i sióstr Zejna w zaniedbanej ruderze, płodząc kolejne dzieci. Te z kolei wychowują się same, głównie na ulicy.

Klamrę dla całej historii stanowi proces sądowy. Zejn oskarża swoich rodziców, że bezmyślnie i niepotrzebnie dali mu życie. Po co? – pyta. Po co skazywać dzieci na taką egzystencję? Nadine Labaki nie znajduje prostej odpowiedzi, ale z jej filmu wypływa nadzieja i wiara w człowieka.

Dom Kultury w Gołdapi oraz animatorki klubu Halina Jasińska i Aleksandra Król-Berut zapraszają miłośników ambitnego kina na kolejny pokaz, który odbędzie się 8 maja o godzinie 18.00. Tym razem zaprezentowany zostanie film greckiego reżysera Jorgosa Lantimosa (produkcja angielsko-irlandzko-amerykańska) pt. „Faworyta” z Olivią Colman, Emmą Stone i Rachel Weisz w głównych rolach. Film został nagrodzony m. in. Oscarem za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą (dla Olivii Colman), Srebrnym Lwem na festiwalu filmowym w Wenecji dla reżysera oraz Złotym Globem dla Olivii Colman.

DK w Gołdapi

 

 
Wyszukiwarka

Loading