GOŁDAP. Rozmawiamy z Pawłem Iwanowskim - lider rejonu Szlachetnej Paczki w Gołdapi.

Czym jest Szlachetna Paczka?

 

Szlachetna Paczka jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Wbrew pozorom nie zajmuje się robieniem paczek. Jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni pomagają rodzinom w potrzebie. Wolontariusze szukają rodzin i pracują z nimi. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc. A my tworzymy rozwiązania systemowe, dzięki którym konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. Szlachetna Paczka to najlepiej zorganizowany projekt społeczny w Polsce. W ciągu jednego weekendu milion osób wymienia się rzeczami i całą siłą życzliwości. Mądrość i nowoczesne technologie. Biedni i bogaci. Media i ukryta bieda. Serce i logistyka. Szlachetna paczka łączy to wszystko.

 

Komu pomagacie?

 

Nie pomagamy biedzie roszczeniowej. Szukamy ludzi, których dotknął los, jest im ciężko, ale chcą jednak walczyć o swoją przyszłość. Naszym ideałem jest dotarcie do rodziny w potrzebie w ciągu pierwszego roku od momentu, gdy nastąpiło w ich życiu załamanie. Pomagamy innym, bo sami chcielibyśmy, by ktoś nam pomógł, gdy nas dotknie bieda. Pomagamy mądrze.

 

Co to znaczy mądra pomoc?

 

Mądra pomoc to taka, dzięki której ludzie sami radzą sobie w życiu. Głupia prowadzi do tego, że ludziom się nie chce. Nie może być tak, że im więcej pomocy, tym więcej potrzebujących. Chcemy, aby wszyscy sobie radzili w życiu.

 

Od jak dawna Szlachetna Paczka działa w Gołdapi?

 

Szlachetna Paczka działa w Gołdapi piąty rok. Piąty raz organizujemy wolontariuszy i darczyńców wspomagając rodziny w potrzebie.

 

Jakie są osiągnięcia Szlachetnej Paczki w Gołdapi?

 

Przez dotychczasowe cztery lata wsparliśmy łącznie około 80 rodzin. Wartość wsparcia wyniosła około 180 tys. zł. Jednak najważniejsze jest wsparcie mentalne. Co roku Szlachetna Paczka zmienia formy wsparcia. W tym roku zwiększamy liczbę spotkań z rodzinami. Oprócz wsparcia materialnego, staramy się wspierać rodziny zmieniając ich sposób myślenia o swojej sytuacji. Także staramy się zmieniać sposób myślenia darczyńców o rodzinach i całego społeczeństwa w myśleniu o biedzie.

 

Na koszulkach macie napis „Lubię ludzi”. Co to znaczy?

 

Lubię ludzi. Mówimy o tym, co czujemy. Wydobywamy z ludzi to, co mają w sobie najpiękniejsze. Naszą misją jest służyć ludziom w ich rozwoju: potrzebującym, wolontariuszom i darczyńcom.

 

Jakie są wasze oczekiwania po ubiegłotygodniowym happeningu w Gołdapi?

 

Ubiegłotygodniowa akcja miała na celu zwrócenie uwagi na tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki. Termin nie był przypadkowy. 12 września była studniówka Szlachetnej Paczki. Już za niespełna 100 dni odbędzie się jej finał, czyli weekend przekazywania paczek rodzinom. Za pośrednictwem pana portalu zwracamy się z prośbą do osób, które posiadają informacje o osobach w trudnej sytuacji życiowej. Prosimy o zgłoszenie takich ludzi do nas. Jednocześnie chcę zaprosić osoby, które chcą pomagać ludziom i zmieniać świat na lepsze. Zapraszamy do nas. Zostańcie wolontariuszami Szlachetnej Paczki – SuperW – lokalnymi bohaterami. Kontakt telefoniczny ze mną możliwy jest pod numerem 694-805-468.

 

 
Wyszukiwarka

Loading