GOŁDAP. W roku obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości został zakupiony niezwykle starannie wydany album, prezentujący sylwetki 100 polskich legionistów. W albumie znajdują się reprodukcje 100 portretów legionistów, namalowane specjalnie do tego wydania przez malarza Piotra Rafałko. Wzorem do wykonania portretów były zdjęcia legionistów zgromadzone w Centralnej Bibliotece Wojskowej, Wojskowym Biurze Historycznym i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Poczet wybranych przez autora legionistów został w albumie zaprezentowany w porządku alfabetycznym.

Całostronicowej reprodukcji portretu legionisty towarzyszy obszerna biografia, przygotowana specjalnie do tego wydania, autorstwa Józefiny Kępy i Ireneusza Koprysia - historyków współpracujących od lat z Wydawnictwem Sfinks. Tekst biograficzny u każdego z prezentowanych legionistów został obszernie zilustrowany archiwalnymi fotografiami, anegdotami, ciekawostkami oraz w wielu przypadkach przykładami twórczości literackiej, autorstwa prezentowanych legionistów. Bardzo trafnym uzupełnieniem tej obszernej publikacji są dołączone płyty CD, na których znajdują się najpiękniejsze pieśni legionowe w wykonaniu solistów operowych i zespołu Varsovia Brass Quintet.

Książka „100 Polskich Legionistów” dostępna w czytelni, natomiast płytki z pieśniami w dziale zbiorów specjalnych. Zapraszamy.

Biblioteka Publiczna w Gołdapi

 

 
Wyszukiwarka

Loading