Loading


GOŁDAP. W roku obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości został zakupiony niezwykle starannie wydany album, prezentujący sylwetki 100 polskich legionistów. W albumie znajdują się reprodukcje 100 portretów legionistów, namalowane specjalnie do tego wydania przez malarza Piotra Rafałko. Wzorem do wykonania portretów były zdjęcia legionistów zgromadzone w Centralnej Bibliotece Wojskowej, Wojskowym Biurze Historycznym i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Poczet wybranych przez autora legionistów został w albumie zaprezentowany w porządku alfabetycznym.

Całostronicowej reprodukcji portretu legionisty towarzyszy obszerna biografia, przygotowana specjalnie do tego wydania, autorstwa Józefiny Kępy i Ireneusza Koprysia - historyków współpracujących od lat z Wydawnictwem Sfinks. Tekst biograficzny u każdego z prezentowanych legionistów został obszernie zilustrowany archiwalnymi fotografiami, anegdotami, ciekawostkami oraz w wielu przypadkach przykładami twórczości literackiej, autorstwa prezentowanych legionistów. Bardzo trafnym uzupełnieniem tej obszernej publikacji są dołączone płyty CD, na których znajdują się najpiękniejsze pieśni legionowe w wykonaniu solistów operowych i zespołu Varsovia Brass Quintet.

Książka „100 Polskich Legionistów” dostępna w czytelni, natomiast płytki z pieśniami w dziale zbiorów specjalnych. Zapraszamy.

Biblioteka Publiczna w Gołdapi

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!