Loading


GRABOWO. Zbigniew Herbert - poeta, dramaturg, eseista, tłumacz, filozof, badacz ludzkiej natury. Autor „niezłomny” i niestrudzony obserwator historii XX wieku. 28 lipca minie 20 lat od śmierci poety. Z tego powodu, ale też i w uznaniu dla jego twórczości, rok 2018 ogłoszono Rokiem Zbigniewa Herberta.

20 lipca podczas kolejnego spotkania członków dyskusyjnego klubu książki w filii bibliotecznej w Grabowie czytaliśmy głównie wiersze z tomów: „Struna światła”, „Hermes, pies i gwiazda”, „Pan Cogito” oraz „Studium przedmiotu”. Przyglądaliśmy się refleksji Herberta nad człowiekiem w świecie kultury i w świecie przedmiotów, gdzie stawał się albo smutno ironizującym komentatorem, albo moralizującym i oceniającym krytykiem. Podczas dyskusji nie zabrakło też wątków biograficznych oraz odniesień nawiązujących do historii naszego kraju.

W. Szymborska napisała o poecie: „Można było ręką zasłonić nad wierszem nazwisko, a i tak tekst jego był zawsze rozpoznawalny”. I taka też jest nasza refleksja. Poezję Herberta można określić mianem jedynej w swoim rodzaju, oryginalnej (i przez to rozpoznawalnej), a jednocześnie przystępnej, zrozumiałej i jakże uniwersalnej. Jest ona odzwierciedleniem wierności autora samemu sobie, bo, jak czytamy w „Przesłaniu Pana Cogito”, „trzeba dać świadectwo”.

członek DKK

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!