GOŁDAP. Grupa radnych miejskich chce pilnej zmiany uchwały w sprawie podziału miasta na jednostki pomocnicze, jakimi są osiedla. To odpowiednik sołectw na wsiach. Miasto jest obecnie podzielone na 8 osiedli. Janina Pietrewicz, Wioletta Anuszkiewicz, Zofia Syperek, Ryszard Wrzosek, Zbigniew Makarewicz, Józef Wawrzyn, Marian Mioduszewski, Jan Steć, Andrzej Pianka, Andrzej Murzyn, Zdzisław Janczuk i Kazimierz Kazaniecki chcą, by było ich 6.Choć w uzasadnieniu wnioskodawcy podają 3 powody, dla których chcą zmian, to tak naprawdę jest tylko jeden - chęć przeprowadzenia szybkiego podziału gminy Gołdap na nowe okręgi wyborcze. Klub radnych Gospodarni Razem tego nie ukrywa, jasno o tym mówi też burmistrz Gołdapi Tomasz Luto. Jeśli uda się przeprowadzić zmiany w ilości osiedli to droga do zmniejszenia ilości radnych wybieranych na terenie wiejskim i zwiększenia na terenie miejskim w najbliższych wyborach samorządowych będzie stała otworem. To zaś zwiększy szanse niektórych obecnych radnych miejskich na ponowne zostanie radnym (przypominamy, że łączna liczba radnych od nowej kadencji zmniejszy się z 21 do 15).

Osiedla, podobnie jak sołectwa, w założeniu powinny być tak utworzone, by mieszkańcy tworzyli pewnego rodzaju społeczność, których łączą jakieś więzi i wspólne interesy społeczne. Zgodnie z proponowanym podziałem przez wnioskodawców, takie więzy łączą osoby mieszkające w zupełnie różnych częściach miasta. Czy i co np. łączy mieszkańców ul. Królewieckiej i Konopnickiej (osiedle 1), ul. 11 Listopada i Szkolnej (osiedle 3) czy też ul. Stadionowej i Mazurskiej (osiedle 5)? Na to pytanie mogliby odpowiedzieć sami zainteresowani zmianami. Nie ma jednak co na to liczyć. W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w tej sprawie. Nie pojawił się na nim żaden radny - wnioskodawca. Dziś odbędzie się drugie. Wcześniej nie odbyło się też żadne spotkanie radnych z przedstawicielami osiedli w tej sprawie. Konsultacje ogłoszone przez burmistrza formalnie zakończą się jutro.

Grupie radnych tak bardzo zależy na szybkim podzieleniu miasta na nowe osiedla, że wystąpili do przewodniczącego rady o zwołanie tzw. nadzwyczajnej sesji rady miejskiej. Odbędzie się ona już 16 lipca o godzinie 10.00.

 

 
Wyszukiwarka

Loading