Loading
 
 
 
 


GMINA GOŁDAP. Woda z ujęć w Boćwince, Kowalkach i Pogorzeli spełnia już normy i może być używana do spożycia oraz celów higienicznych. Poinformował o tym dziś na posiedzeniu komisji rady miejskiej ds. zdrowia prezes PWiK Jarosław Dzienis. Wskazują na to wyniki ostatnich badań przeprowadzonych przez firmę Ełku, których wyniki przekazane zostały telefonicznie pracownikom PWiK.

Prezes zapewnił też, że proces technologiczny związany z wydobyciem i dostarczaniem wody został zachowany, zaś powody jej zanieczyszczenia nie są do końca jasne. Być może miała na to wpływ nieco podwyższona temperatura wody, która sprzyjała rozwojowi bakterii.

Pod koniec ubiegłego miesiąca PWiK poinformował na swojej stronie internetowej, że 28 czerwca Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gołdapi wydał decyzję o warunkowej przydatności wody do spożycia przez ludzi z wodociągów publicznych w Boćwince, Kowalkach i Pogorzeli. Powodem było zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody spowodowane obecnością bakterii z grupy coli. Można było ją bez problemu używać do celów gospodarczych i sanitarnych. W przypadku korzystania z niej do celów higienicznych lub do picia, wymaga przegotowania. 30 czerwca PWiK poinformował, że do sieci w Boćwince zaczął dostarczać dojdę z ujęcia w Gołdapi, zaś w Pogorzeli z ujęcia w Górnem. Tym samym mieszkańcy korzystający z tych wodociągów mogli z jej korzystać już bez ograniczeń.