Loading


GOŁDAP. Trwa Triduum Paschalne – najważniejsze dni w roku liturgicznym w Kościele Katolickim. Dziś Wielka Sobota. Dzień, podczas którego zarówno adorujemy Chrystusa złożonego do grobu, jak i błogosławimy pokarmy, które spożyte zostaną podczas śniadania wielkanocnego.

Choć wiele osób chodzi ze święconką do kościoła od wielu lat, to nie zawsze wie do końca jak się zachować. Gdy kapłan wypowiada słowa „pobłogosław ten chleb...", pobłogosław to mięso...", „pobłogosław te jajka..." wykonuje też za każdym razem ręką znak krzyża. Wierni wówczas niejako odruchowo czynią to samo. Często za pierwszy razem zwykle robi to większość zgromadzonych, za drugim mniej, za kolejnym już prawie nikt. To jest błąd. Nie należy się żegnać podczas błogosławienia pokarmów. Przeżegnać należy się dopiero na końcu modlitwy, kiedy duchowny poświęci pokarmy a także ludzi, którzy przynieśli je do kościoła.

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!

logowanie