Loading


POWIAT GOŁDAPSKI. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to narzędzie, które pomaga społeczeństwu w komunikacji z policjantami i zwalczaniu zagrożeń. Jak pokazują doświadczenia funkcjonariuszy, sprawdza się doskonale.

Jedną z najistotniejszych korzyści wynikającej z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest możliwość reagowania na zdarzenia i problemy zgłaszane przez mieszkańców, które według nich negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Policjanci reagują na każde zgłoszenie, które wnikliwie weryfikują. Co należy tu podkreślić, każde zgłoszenie jest anonimowe.

Ze zgłoszeń naniesionych na mapę korzystają również dzielnicowi. Dzięki temu sporządzili plany działań priorytetowych zmierzające do eliminacji różnych nieprawidłowości w swoich rejonach.

W 2017 roku na mapie naszego terenu pojawiły się 483 zgłoszenia, z czego 210 zostało potwierdzonych. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło:

  • spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym – 170
  • przekraczania dozwolonej prędkości – 98
  • nieprawidłowego parkowania – 65
  • zła organizacja ruchu – 32
  • niewłaściwej infrastruktury drogowej – 21

Duża cześć zgłoszeń dotyczyła przekraczania prędkości i nieprawidłowego parkowania. W miejsca te kierowani byli policjanci ruchu drogowego, którzy prędkość pojazdów mierzyli za pomocą ręcznych mierników. Funkcjonariusze wnikliwie analizowali także zgłoszenia typu „niewłaściwa infrastruktura drogowa”. W razie stwierdzonych nieprawidłowości współpracują z zarządcami dróg, aby poprawić bezpieczeństwo we wskazanych miejscach.

Jednym z wielu pozytywnych przykładów działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest wyeliminowanie nieprawidłowych parkowań i dzikiego wysypiska śmieci. W listopadzie 2017 roku na mapie pojawiło się zgłoszenie o nielegalnym wysypywaniu śmieci przy blokach przy jednej z ulic w Gołdapi. Dzięki możliwości dodania opisu mundurowi otrzymali szczegółowe informacje. Sprawą zajęli się policjanci prewencji i dzielnicowi, którzy potwierdzili zgłoszenie i je wyeliminowali.

Gołdapscy policjanci zachęcają do korzystania z KMZB. Obsługa mapy jest bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę internetową Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi (www.goldap.policja.gov.pl), kliknąć w logo mapy, a następnie zaznaczyć na niej miejsce i wybrać rodzaj zagrożenia np. „przekroczenie prędkości” lub „wandalizm”. W zgłoszeniach nie trzeba podawać swoich danych, są one anonimowe. Z narzędzia należy jednak korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji.

Gołdapscy policjanci zachęcają do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki takiej współpracy i wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami a funkcjonariuszami, możliwe jest skuteczne osiągniecie efektów zmierzających do poprawy wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

Koordynatorem KMZB jest naczelnik wydziału prewencji i ruchu drogowego kom. Ryszard Antolak.

st. sierż. Anna Barszczewska
oficer prasowy KPP w Gołdapi