Loading
 
 
 
 


GOŁDAP/KRAJ. 6 grudnia kojarzy się z mikołajkami. To właśnie tego dnia do wielu dzieci zajrzał mikołaj z drobnym upominkiem. Najlepszym prezentem jednak jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Dlatego właśnie tego dnia policjanci drogówki prowadzili działania ph. „Dzień Odblasków 2017”.

Idea „Dnia Odblasków” wywodzi się z Norwegii, gdzie taki dzień organizowany jest co roku. W Polsce po raz pierwszy przeprowadzony został w 2016 roku. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zmroku poza obszarem zabudowanym, ale także w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

W tym roku w całej Polsce „Dzień Odblasków” odbywa się 6 grudnia. Warmińsko-mazurscy policjanci, w tym gołdapscy, włączyli się w promowanie idei tych działań, ponieważ każdego dnia, a nie tylko od święta powinniśmy pamiętać o ich noszeniu.

Policjanci dzieciom

6 grudnia do wielu dzieci zawitał mikołaj z małym prezentem. Ogłoszony również został konkurs dla przedszkoli na projekt odblasku, który będzie symbolem akcji przez cały 2019 rok. Do 31 maja 2018 roku czekamy na zgłoszenia od przedszkoli, które będą chciały wziąć dział w konkursie przesyłając swoje projekty do komendy wojewódzkiej lub komendy stołecznej policji. 31 sierpnia ogłosimy listę laureatów, w konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe. Zgodnie z regulaminem konkursu oprócz nagrody głównej przewiduje się przyznanie trzech wyróżnień.

Policjanci dorosłym

„Dzień Odblasków”- to akcja skierowana do wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego bez względu na wiek. Dlatego oprócz dzieci, w tym szczególnym dniu policjanci przypominali też dorosłym, jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo na co dzień. Dorośli posiadają doskonałą wiedzę na ten temat, niestety w praktyce bywa różnie. Jesienią i zimą dochodzi do zdecydowanie większej liczby wypadków z udziałem pieszych. Niestety potrącenia kończą się często tragicznie dla samych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego policjanci nie ustają w wysiłkach, by przypominać, jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo. Jeden mały odblask może uratować życie. Dzięki niemu, pieszy jest bardziej widoczny, kierowca ma szansę by go zauważyć, a tym samym zyskuje cenne sekundy na wykonanie odpowiedniego do sytuacji manewru.

Świeć przykładem - załóż odblask

Jesienią i zimą odblaski nabierają szczególnego znaczenia. Długie, ciemne popołudnia, ciemne poranki, mgły, opady deszczu czy śniegu nie sprzyjają użytkownikom ruchu drogowego. Zgodnie z prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

„Dzień Odblasku” powinien być każdego dnia

Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik może zostać ukarany mandatem do 100 złotych. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku. Od początku roku na Warmii i Mazurach policjanci odnotowali 1080 takich wykroczeń. 845 osób zostało ukaranych mandatami, skierowano 36 wniosków do sądu o ukaranie, blisko 200 pieszych zostało pouczonych.

KPP Gołdap