Loading


GOŁDAP. Mieszkańcy powiatowych ulic w mieście nie mają co liczyć na ich remont, chyba że wszystkie wydatki finansowe pokryje samorząd gminny. Taki wniosek można wyciągnąć ze słów starosty Andrzeja Ciołka, jakie padały podczas środowego spotkania władz samorządów gminy Gołdap i powiatu gołdapskiego.

W poniedziałek o zorganizowanie spotkania ze starostą poprosili radni miejscy. Chcieli bezpośrednio od niego usłyszeć, jaką formę współpracy przy remontach dróg powiatowych proponuje gminie. Spotkanie odbyło się we środę. Niestety, Andrzej Ciołek nie miał dobrych wieści. Dla powiatu priorytetem są obecnie inwestycje w szpital. Obciążą one budżet w takim stopniu, że na inne, w tym drogowe, nie ma raczej co liczyć. Dla starosty ewentualna współpraca może polegać na tym, że powiat złoży wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków zewnętrznych i będzie go formalnie obsługiwał, a finansowy wkład własny w całości będzie pokryty przez samorząd gminny. Zapewnił, że w takiej sytuacji nie będzie blokował takich inwestycji.

Starosta nie jest również zwolennikiem dalszego przygotowywania dokumentacji technicznych związanych z remontami ulic powiatowych. Powiedział, że powiat ma już 7 takich dokumentacji. Wydatkowanie pieniędzy na kolejne w sytuacji, gdy nie ma perspektyw na realizację tych inwestycji, niekoniecznie jest dobrym pomysłem.

Dotychczas burmistrz Tomasz Luto z reguły proponował wsparcie finansowe drogowych inwestycji powiatowych w wysokości 50% wkładu, jaki musiałby ponosić powiat. Oznacza to, że przy 50% finansowaniu zewnętrznym (np. w ramach tzw. „schetynówek”) i wymaganym 50% wkładzie własnym powiatu, proponował dołożenie połowy, a więc 25% wartości inwestycji. Podczas spotkania Tomasz Luto zaproponował zwiększenie do 30% tego udziału. Starosta Andrzej Ciołek nie przejawił większego zainteresowania tą propozycją, na co zwrócili uwagę m.in. Jan Steć.

Tomasz Luto, jak i zastępca burmistrza Jacek Morzy kilkukrotnie podkreślali, że dla powiatu to ostatni moment, by pozyskiwać środki zewnętrzne na modernizacje dróg. Dzięki wsparciu gminy Gołdap oraz budżetu państwa lub unijnych, powiat mógłby wykonać niektóre inwestycje za 20% ich wartości. Pieniądze zewnętrzne w ostatnich latach już się znacznie skurczyły, a w najbliższym czasie mogą się zupełnie skończyć. Wówczas powiat musiałby wydawać z własnego budżetu na swoje inwestycje 100% ich wartości. Zdaniem burmistrza samorząd powiatowy powinien rozważyć wyemitowanie obligacji lub wzięcie kredytu. Tym bardziej, że jego zdaniem budżet i wieloletnia prognoza finansowa na to pozwala. Innego zdania była skarbnik powiatu, która zwróciła uwagę, że wieloletnia prognoza finansowa nie odzwierciedla rzeczywistych planów powiatu. Samorząd ma zamiar bowiem zadłużyć się na kolejne kilka milionów z związku z już planowanymi inwestycjami, w tym związanymi ze szpitalem. Plany te będą ujęte w WPF dopiero za kilka miesięcy, gdy powiat otrzyma decyzje o dofinansowaniu zewnętrznym planowanych inwestycji.

Podczas spotkania rozmawiano też o możliwościach remontu ulic: Nadbrzeżnej, Cichej, Zielonej czy Małej. Pojawił się też temat długów szpitala. Padła także propozycja wspólnego posiedzenia rad: miejskiej i powiatu.

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!

logowanie