Loading


GOŁDAP. Dziś przypada 72 rocznica zakończenia II wojny światowej na terenie Europy. Dzień Zwycięstwa od lat nie jest oficjalnie świętowany w naszym mieście. O rocznicy tej jednak co roku przypominają lokalni członkowie SLD i byli żołnierze ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Nie inaczej było i dziś.

O 16.00 w centrum Gołdapi złożyli oni kwiaty pod pomnikiem Niepodległości oraz tablicą pamięci. Następnie przenieśli się do Wronek, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu wojennym, a także na symbolicznej mogile Iwana Martyńczyka. To poległy brat Białorusina Aleksandra Martyńczyka, którzy przez ostatnie kilkadziesiąt lat przyjeżdżał w Dniu Zwycięstwa odwiedzać miejsce jego pochówku.

Na cmentarzu wojennym we Wronkach pochowanych jest ponad 1,4 tysiąca żołnierzy poległych podczas II wojny światowej.W 72 rocznicę oddajemy hołd wszystkim, którzy walczyli przeciwko hitlerowskiej agresji i przyczynili się do zwycięstwa 1945 roku.


Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Niepodległości tablicą pamięci chcemy przekazać, że pamiętamy o żołnierzach, którzy oddali życie w walce z niemieckim agresorem na wszystkich frontach II wojny światowej.


Na cmentarzu wojennym we Wronkach wielkich byliśmy na grobie Iwana Matyńczyka. Niech to będzie symbolem naszej pamięci o wszystkich żołnierzach radzieckich, którzy zginęli w walce o nasze miasto. Szacunek dla Aleksandra - brata Iwana, obywatela Białorusi, który od 30 lat przyjeżdża na grób brata.


Chcemy, aby Dzień Zwycięstwa nigdy nie był tylko historią. Niech miłość do ojczyzny, pamięć o tamtych straconych latach wojny i nasze życie, obecnie w pokoju, będzie przekazem dla następnych młodych Polaków. na oddanie honorów poległym nigdy nie jest za późno.


Czesław Rawinis, SLD w Gołdapi

 

 

logowanie