
POWIAT GOŁDAPSKI. „Są lokale dla uchodźców” – artykuł Radia 5, który przytoczyliśmy w piątek na GOLDAP.INFO, wzbudził ogromne zainteresowanie i emocje. Pojawiło się wiele pytań i niejasności. Dziś wyjaśniamy m.in. kto wskazał obiekty, do których mogą potencjalnie trafić uchodźcy, np. z Syrii lub Ukrainy.
27 marca 2014 roku do starosty gołdapskiego wpłynęło pismo z Urzędu Wojewódzkiego od dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

W piśmie było przedstawione też, jakie warunki Centralne Punkty Recepcyjne lub tymczasowe obozowiska powinny spełniać. Starosta gołdapski poprosił wójtów i burmistrza o wskazanie takich miejsc.
8 kwietnia 2014 roku Urząd Miejski w Gołdapi stwierdził, że CPR może zostać utworzony na bazie Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowego przy ulicy Partyzantów 31.

8 kwietnia 2014 roku Urząd Gminy w Baniach Mazurskich wskazał, że CPR oraz tymczasowe obozowisko mogą zostać utworzone na bazie budynku po byłej szkole w Żabinie.

8 kwietnia 2014 roku Urząd Gminy w Dubeninkach uznał, że CPR oraz tymczasowe obozowisko mogą zostać utworzone w „Domu Polonii” w Żytkiejmach oraz u jednego z mieszkańców Rakówka, który prowadzi agroturystykę.

15 kwietnia 2014 roku starosta odesłał listę wskazanych przez gminy miejsc do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. W trakcie kontroli UW z listy obiektów na terenie gminy Dubeninki usunięte zostało gospodarstwo agroturystyczne w Rakówku. Nie spełniało wymagań.
18 września 2015 roku starostowie warmińsko-mazurscy zostali poproszeni o aktualizację i weryfikację bazy obiektów wyznaczonych jako potencjalne miejsca zakwaterowania cudzoziemców. Zapytania w tej sprawie starosta gołdapski przesłał do wójtów i burmistrza.
22 września 2015 roku UG w Dubeninkach podtrzymał chęć zakwaterowania cudzoziemców w „Domu Polonii” w Żytkiejmach. Urzędniczka w odpowiedzi zamieściła jednak uwagę, że obiekt ten nie posiada ogrzewania.

22 września 2015 roku UG w Baniach Mazurskich poinformował, że budynek po byłej szkole w Żabinie zmienił przeznaczenie i nie może już być miejscem, gdzie mogliby zostać zakwaterowani cudzoziemcy. Gmina nie wskazała też innych miejsc, gdzie mogliby zostać zakwaterowani cudzoziemcy.

23 września 2015 roku Urząd Miejski poinformował starostę, że nadal podtrzymuje chęć zakwaterowania cudzoziemców w Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowym.

23 września 2015 roku Starostwo Powiatowe odesłało zweryfikowaną listę miejsc, do których w sytuacjach kryzysowych mogliby trafić cudzoziemcy, do Urzędu Wojewódzkiego.
Łącznie więc na terenie powiatu gołdapskiego jest możliwość przyjęcia 90 uchodźców, np. z Bliskiego Wschodu lub Ukrainy. 40 osób mogłoby znaleźć schronienie w Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowym w Gołdapi, 50 w Domu Polonii w Żytkiejmach. W drugim przypadku tylko w okresie letnim.
Podobno to, co najcenniejsze dla naszego zdrowia, często rośnie tuż pod naszymi stopami. Nauczyć się dostrzegać bogactwa natury będzie można podczas warsztatów zielarskich, organizowanych w ramach Uniwersytetu Ludowego Pogranicza w Gołdapi. Zajecia są bezpłatne, zapisy już trwają.
26 marca w Domu Kultury w Gołdapi świętowano Międzynarodowy Dzień Teatru. W sali widowiskowej odbyły się dwa spektakle przygotowane przez grupę teatralną pod kierunkiem Katarzyny Miernik.
1 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. prof. Witalisa Jerzego Raczkiewicza w Gołdapi odbył się wspaniały koncert akordeonowy prof. dr. hab. Rafała Grząki.
Dom Kultury w Gołdapi zaprasza na otwarcie wystawy prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Słoneczny Dom” w Gołdapi.
15 kwietnia w kinie "Kultura" odbędzie się kolejne spotkanie Małomiasteczkowego Klubu Filmowego. Zaprezentowany zostanie poruszający film pt. "Wartość sentymentalna".
Tradycją jest już, że w Niedzielę Palmową uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gołdapi wystawiają Misterium Męki Pańskiej. Nie inaczej było i w tym roku.
W ramach Uniwersytetu Ludowego Pogranicza, w Szkole Podstawowej nr 3 w Gołdapi odbył się warsztat dla dorosłych, poświęcony historii i znaczeniu palmy wielkanocnej.
Warsztat ph. "Wiosna w Bullerbyn - budzi się przyroda" odbył się 1 kwietnia w filii bibliotecznej w Grabowie.
W ubiegłym tygodniu w świetlicy wiejskiej w Kozakach odbył się warsztat pisania wielkanocnych jajek. W wydarzeniu wzięli udział dzieci, młodzież oraz przedstawiciele koła gospodyń wiejskich.
W Bibliotece Publicznej w Gołdapi odbyło się cykliczne spotkanie miłośników i kolekcjonerów gier planszowych, tym razem z wielkanocnym akcentem.
Dziś przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ze względu na wielkanocną przerwę w szkołach, Stowarzyszenie Dobry Start zorganizowało happening z tej okazji już wczoraj.
Przedstawiamy harmonogram dostępności nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Gołdapi w okresie od 1 do 12 kwietnia.
1 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. prof. Witalisa Jerzego Raczkiewicza w Gołdapi odbędzie się koncert akordeonowy.
Szkolenie dotyczące ekologicznego rolnictwa organizowane jest w Gołdapi 9 kwietnia w ramach Uniwersytetu Ludowego Pogranicza.
Za nami kolejne spotkania w Bibliotece Publicznej w Gołdapi w ramach warsztatów komputerowych dla dorosłych.