Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi Leszek Retel został wyróżniony w IX edycji Warmińsko-Mazurskiej Nagrody Jakości w kategorii Doskonałość Zarządzania.
6 listopada 2009 roku w Sali Kopernikowskiej na Zamku w Olsztynie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień IX edycji Warmińsko-Mazurskiej Nagrody Jakości i V edycji konkursu Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur. Organizatorem konkursów jest Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz wydawca "Gazety Olsztyńskiej" i "Dziennika Elbląskiego", a także Polskie Radio Olsztyn. Tegorocznym laureatem wyróżnienia w kategorii Doskonałość Zarządzania została Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Gołdapi. Nagrodę z rąk p. Jolanty Szulc, Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego odebrał dyrektor szkoły p. Leszek Retel, któremu na gali towarzyszyły koordynatorki konkursu w szkole, Katarzyna Boruc i Małgorzata Górko.
Po raz pierwszy w historii konkursu, szkoła podstawowa została wyróżniona w kategorii Doskonałości Zarządzania. Zgodnie z ideą konkursu, w Szkole Podstawowej nr 3 w Gołdapi zauważone i docenione zostały idee promowania koncepcji Zarządzania przez Jakość. Do szkoły wprowadzane są zasady ciągłego doskonalenia zarządzania, popularyzacja wśród pracowników szkoły projakościowego sposobu myślenia oraz idei nowoczesnych metod zarządzania, jak również utrzymywanie przez szkołę stałych kontaktów z władzami i organizacjami samorządowymi.
Efektem doskonałości zarządzania jest nowoczesna, ciągle rozwijająca się szkoła, która nie tylko spełnia oczekiwania dzisiejszych realiów edukacyjnych, ale wychodzi im naprzeciw, podejmując prekursorskie działania, jak np. utworzenie oddziałów przedszkolnych dla 5-latków, stworzenie Centrum Edukacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i placu zabaw. Szkoła szczyci się wieloma tytułami i certyfikatami, jak Szkoła z Klasą Lego Cogito Ago, Uczniowie z Klasą, Nauczyciele z Klasą, a od 6 listopada 2009 to również Szkoła wyróżniona tytułem Doskonałości Zarządzania. To instytucja edukacyjna, która wdrażając TQM (Total Quality Management) / Zarządzanie Przez Jakość/ wykazała wyróżniającą na rynku poprawę jakości pracy, procesów i usług, jak również poprawę satysfakcji klientów i pracowników. Nagroda przyznana została szkole, ale kategoria tej nagrody wyróżnia personalnie dyrektora szkoły p. Leszka Retela. Sposób zarządzania powierzonej dyrektorowi placówki edukacyjnej ocenione zostało jako wysoce jakościowe, wyróżniające się ciągłym doskonaleniem i wychodzeniem naprzeciw oczekiwaniom klientów, pracowników i otoczenia.
Warmińsko-Mazurska Nagroda Jakości została ustanowiona 29 sierpnia 2000r., wywodząc się z idei Polskiej Nagrody Jakości. Cele konkursów Polskiej Nagrody Jakości (PNJ) i Warmińsko-Mazurskiej Nagrody Jakości (WMNJ) to promowanie nowoczesnej koncepcji Zarządzania przez Jakość, wprowadzenie do organizacji koncepcji ciągłego doskonalenia zarządzania, rozszerzenie filozofii Zarządzania przez Jakość, przez włączenie do tej promocji władz samorządowych województw i gmin, popularyzacja wśród załóg organizacji projakościowego sposobu myślenia, zwrócenia uwagi na potrzebę utrzymywania przez organizacje stałych kontaktów z władzami wojewódzkimi i organizacjami samorządowymi, przekazywanie organizacjom informacji na temat nowoczesnych metod zarządzania, które wdrażane są w przodujących organizacjach na świecie. W konkursie biorą udział organizacje z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, działające przez okres co najmniej 3 lat. Narzędziami stosowanymi w konkursach jakości są: samooceny i benchmarking.
Nagrody i wyróżnienia przyznawane są w następujących kategoriach:
- mikroprzedsiębiorstwa
- przedsiębiorstwa
- organizacje publiczne
- organizacje edukacyjne.
Eksperci Warmińsko-Mazurskiej Nagrody Jakości w pierwszym etapie selekcji, zweryfikowali samoocenę stworzoną przez Zespół Konkursowy powołany i nadzorowany przez dyrektora szkoły. Dokumentacja, spełniła wszystkie wymogi formalne i przeszła do kolejnego etapu - wizyty ekspertów w organizacji. Po wizycie, eksperci opracowali raport zwrotny, a następnie Komitet Konkursowy wybrał laureatów. Laureatami zostają organizacje, które osiągnęły najwyższą ocenę ekspertów i członków Komitetu Warmińsko-Mazurskiej Nagrody Jakości, a przez przyznane nagrody i wyróżnienia, pokazują, że wychodzą naprzeciw potrzebom naszych czasów. Ponieważ powtarzając za Williamem Edwardsem Demingiem, guru w dziedzinie zarządzania jakością, "Jakość to jest to, co zadowala, a nawet zachwyca odbiorcę".
Małgorzata Górko






Z udziałem gołdapian 12 lutego w Augustowie odbyły się warsztaty konsultacyjne organizowane w ramach prac nad strategią marki i promocji uzdrowisk pogranicza polsko‑litewskiego.
12 lutego w Komendzie Powiatowej Policji w Gołdapi odbyła się doroczna odprawa służbowa, podczas której podsumowano wyniki pracy lokalnych funkcjonariuszy w 2025 roku oraz omówiono plany na 2026 rok.
W sobotni wieczór sala widowiskowa Domu Kultury w Gołdapi wypełniła się muzyką, emocjami i pięknymi dźwiękami.
Przedstawiamy harmonogram dostępności nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Gołdapi w okresie od 16 do 22 lutego.
Chcesz zachęcić innych za pośrednictwem goldap.info do przekazania 1,5% na swoje potrzeby lub potrzeby prowadzonej organizacji pozarządowej, prześlij nam o tym informację.
Biblioteka Publiczna w Gołdapi zorganizowała walentynkowy konkurs fotograficzny pt. "Randka z książką".
11 lutego w filii w Grabowie odbył się warsztat walentynkowy dla dzieci. Podczas spotkania wspólnie sięgnęliśmy po literaturę dziecięcą, w której ważne miejsce zajmują takie wartości jak miłość, przyjaźń, bliskość i wzajemna troska.
Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny jako jedna z nielicznych organizacji pozarządowych w regionie otrzymało dostęp do specjalnego mechanizmu finansowego MFiPR.
Przez dwie godziny ulicami Gołdapi spacerowało biblioteczne wielkie czerwone serce - symbol miłości do książek, ludzi i wspólnego spędzania czasu.
Narada podsumowująca 2025 rok odbyła się dziś Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi.
Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu oraz Urząd Miejski w Gołdapi zapraszają przedstawicieli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Gołdapi i okolic do udziału w Akademii Liderów Biznesu.
11 lutego Biblioteka Publiczna w Gołdapi filia w Grabowie serdecznie zaprasza dzieci na warsztat walentynkowy pt. "Serce w książce - walentynkowe czytanie i tworzenie".
Z okazji przypadających 14 lutego walentynek, Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pod hasłem "Randka z książką".
W ramach spotkań małomiasteczkowego klubu filmowego na ekranie kina "Kultura" został wyświetlony film pt. "Ścieżki życia" (reż. Marianne Elliott).