GOŁDAP. Wczoraj komisja rady miejskiej ds. obywatelskich i społecznych negatywnie zaopiniowała projekt uchwały dotyczący przeprowadzenia referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej. W posiedzeniu oprócz radnych udział wzięli też m.in. komendant SM Paweł Werchowicz i komendant powiatowy policji Andrzej Żyliński.
Paweł Werchowicz przedstawił dane statystyczne z działań straży oraz omówił zakres obowiązków i uprawnienia swojej formacji. Ponownie zaapelował o nieprzeprowadzanie referendum i o nielikwidowanie straży miejskiej. Stwierdził też, że jeśli rada i burmistrz wyrażą wolę, by straż zaczęła zarabiać to on to zrealizuje. W takiej sytuacji zaproponował zakup fotoradaru, który błyskawicznie przysporzy dochodów gminie. Żartobliwie stwierdził, ze mieszkańcy i turyści na pewno się z tego ucieszą. On jest jednak przeciwny takiemu podejściu do pracy straży miejskiej. Jego zdaniem w trakcie dyskusji powinno się też brać pod uwagę działalność prewencyjną strażników. Jest bowiem często tak, że sama obecność strażnika powoduje, że w pobliżu nie dochodzi do wykroczeń.
Komendant policji Andrzej Żyliński zwrócił uwagę, że burmistrz Tomasz Luto na spotkaniu z uczniami LO stwierdził, że gmina sfinansuje dwa etaty policyjne. Na to gmina musiałaby wydać ponad 100 tysięcy złotych. Teraz jednak już takie stuprocentowe deklaracje nie padają. Nawet inicjatorzy uchwały o referendum używają zwrotu „w przyszłości może przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na sfinansowanie dodatkowych etatów". Komendant zauważył również, że na utrzymanie straży miejskiej gmina Gołdap wydała w 2014 roku 0,45% swojego budżetu, w tym roku planuje zaś wydać jedynie 0,38%. Zdaniem Andrzeja Żylińskiego straż miejska doskonale uzupełnia policjantów w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom. Należy też docenić jej pracę w takich aspektach jak np. utrzymanie czystości. Stwierdził również, że podobnie jak w całym kraju także i w Gołdapi policja jest zdecydowanie przeciwna ewentualnej likwidacji straży miejskiej.
Andrzej Murzyn stwierdził w dyskusji, że szukanie oszczędności i likwidacja straży miejskiej były jednymi z punktów programu wyborczego obecnego burmistrza. Jeśli burmistrz teraz chce przeprowadzenia referendum to rada nie powinna się temu przeciwstawiać. Radny uważa też, że jeśli zabraknie strażników to bezpieczeństwo mieszkańców się nie zawali.
Józef Wawrzyn podkreślił, że referendum będzie jedynie opinią dla władz. Ostateczną decyzję i tak będzie musiała podjąć rada miejska. Dlatego też nie ma sensu wydawać dużych pieniędzy na takie badanie opinii publicznej. Jego zdaniem źle też jest sformułowane pytanie referendalne, które w treści zakłada likwidację straży. Radny uważa, że na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać. Komisja ds. obywatelskich i społecznych wręcz powinna działać tak, by to bezpieczeństwo na terenie gminy zwiększać.
Zbigniew Makarewicz zaproponował, że gdyby doszło do ewentualnego referendum to warto zadać przy okazji społeczeństwu więcej pytań.
Celina Ostrowska uważa, że straż miejska w obecnej postaci nie jest w stanie wypełniać prawidłowo swoich zadań. Jej zdaniem są dwa rozwiązania tego problemu: likwidacja lub zwiększenie liczby funkcjonariuszy, by straż była strażą „z prawdziwego zdarzenia". Radna była wyraźnie niezadowolona z wprowadzenia w błąd przez sekretarza gminy. Sekretarz miała jej powiedzieć, że przeprowadzenie referendum 10 maja razem z wyborami prezydenckimi obniży jego koszty. Jak się okazało, jest to nieprawdą. Będą to bowiem dwa zupełnie oddzielne głosowania. Referendum będzie musiało się odbyć w oddzielnym lokalu (może w tym samym budynku), zajmować się nim będzie musiała inna komisja niż wyborami prezydenckimi. Wszystkie koszty, które szacowane są na ponad 37 tysięcy złotych, będzie musiała pokryć gmina Gołdap.
Po ponad godzinnej dyskusji za pozytywną opinią dla projektu uchwały zagłosował Andrzej Murzyn, przeciw byli Zbigniew Makarewicz, Marian Mioduszewski i Józef Warzyn, od głosu wstrzymała się Celina Ostrowska. Teraz projektem uchwały dotyczącym przeprowadzenia referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej zajmie się rada miejska na swoim posiedzeniu w najbliższy poniedziałek.