GMINA GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi przystąpiła do ogólnopolskiego projektu pt. „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur". Realizuje go jako biblioteka wiodącą w partnerstwie z: Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Węgorzewie, Gminną Biblioteką Publiczną w Baniach Mazurskich, Gminną Biblioteką Publiczną w Budrach i Gminną Biblioteką Publiczna w Pozezdrzu. W partnerstwie wojewódzkim uczestniczą w sumie 44 biblioteki. W projekt ogółem zaangażowały się 4 biblioteki wojewódzkie, 9 bibliotek powiatowych (lub pełniących ich funkcję) oraz 36 bibliotek gminnych i miejskich z czterech województw: małopolskiego, opolskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W województwie warmińsko-mazurskim w projekcie udział bierze 19 bibliotek (wraz z filiami 44 placówki - nasze województwo jest najsilniej reprezentowane). Koordynatorem wojewódzkim jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

Inauguracja projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur" na Warmii i Mazurach, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, miała miejsce 22 listopada 2013 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.

Celem projektu jest wypracowanie modelu biblioteki integrującej lokalną, różnorodną (wielokulturową) społeczność oraz wyposażenie bibliotekarzy w wiedzę i umiejętności potrzebne przy planowaniu i realizacji działań skierowanych do tych społeczności.

Bibliotekarze zostaną przygotowani do realizacji projektu w czasie trwania cyklu szkoleń, gdzie nauczą się, jak aktywizować mniejszości i włączać je w działania na rzecz lokalnej społeczności.

- Współczesne biblioteki publiczne powinny odpowiadać na potrzeby wszystkich swych użytkowników, ponieważ odwiedza je coraz więcej osób reprezentujących różne kultury, mniejszości, narodowości - mówi Bogna Włodarczyk, krajowy koordynator projektu z ramienia Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Bibliotekarze z gołdapskiej placówki podczas szkoleń opracowują plan działań na rzecz społeczności lokalnej w aspekcie wielokulturowości etnicznej, narodowej, wyznaniowej na terenie gminy Gołdap. Bardzo ważna i interesująca jest diagnoza potrzeb dla tych grup ludności zamieszkującej nasze środowisko lokalne.

Biblioteka Publiczna przeprowadziła badania. Okazuje się, że żadna instytucja w mieście nie prowadzi zapisów na temat mniejszości narodowych w Gołdapi.

Mniejszości narodowe i etniczne w gminie Gołdap :

 • białoruska mniejszość narodowa - 18 osób
 • litewska mniejszość narodowa – 11 osób
 • niemiecka mniejszość narodowa – 14 osób
 • romska mniejszość etniczna – 60 osób
 • rosyjska mniejszość narodowa – 15 osób
 • tatarska mniejszość etniczna – 4 osoby
 • ukraińska mniejszość narodowa – 14 osób
 • żydowska mniejszość narodowa – 6 osób

Dane pochodzą ze strony www.start.gov.pl (mniejszości wg powiatów i gmin). W gminie Gołdap występuje osiem grup mniejszości, w tym sześć narodowych oraz 2 etniczne, skupiających łącznie 142 osoby. Stosunkowo mniejszość narodowa stanowi 0,65% ogółu mieszkańców w gminie Gołdap.

W gminie Gołdap znajduje się pięć parafii wyznania rzymskokatolickiego:

 • parafia konkatedralna rzymskokatolicka pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Gołdapi – 9500 osób
 • parafia św. Leona i św. Bonifacego w Gołdapi – 4150 osób
 • parafia św. Józefa Robotnika w Gołdapi – 2125 osób
 • parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Grabowie – 2200 osób
 • parafia św. Antoniego Padewskiego w Górnem – 1201 osób

Gmina Gołdap skupia cztery zbory wyznań kościoła zielonoświątkowych:

 • Kościół Boży w Chrystusie Zbór „Nowe Pokolenie" - 70 osób
 • Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa – 13 osób
 • Kościół Zielonoświątkowy – 180 osób
 • Stowarzyszenie Krzewienia Etyki Chrześcijańskiej – 30 osób

W gminie Gołdap jest jeden Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy skupiający 75 osób.

Działa również jeden Kościół Ewangelicko-Augsburski w Gołdapi skupiający 30 osób.

Wszystkie dane dotyczące wyznań religijnych zaczerpnięto z indywidualnych rozmów telefonicznych z przedstawicielami wyznań. W gminie Gołdap występują cztery grupy osób wyznań religijnych liczących ogółem 19469 osób. Określone wyznania religijne stanowią 88,59% ogółu mieszkańców. Według danych, przy ogólnej liczbie mieszkańców 11,40% stanowią osoby, które należą do innych grup wyznaniowych trudnych do zdiagnozowania.

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
 • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
 • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
 • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
 • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
 • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
 • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
 • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!


Znajdź nocleg

Booking.com

Wyszukiwarka

 

Czytaj też:

Wystawa pt. "Skarby Grobowca Wari"

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza do zwiedzania wystawy poświęconej polskim badaniom archeologicznym w Peru.

Więcej…

Po kilku piwkach wracał rowerem do domu

GMINA DUBENINKI. Blisko 2 promile alkoholu miał w wydychanym powietrzu rowerzysta zatrzymany przez wspólny patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówek w Dubeninkach i Gołdapi. 63-latek jechał wężykiem całą szerokością jezdni.

Więcej…

„Gołdapskie drzewa” - konkurs dla dzieci

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pt. „Gołdapskie drzewa”. Skierowany on jest do uczniów z klas 1-4 szkół podstawowych z gminy Gołdap.

Więcej…

Spotkanie z archeologami

GOŁDAP. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Biblioteka Publiczna w Gołdapi zorganizowała spotkanie z polskimi archeologami Patrycją Prządką-Giersz i Miłoszem Gierszem.

Więcej…

Co ty wiesz o odpadach?

GOŁDAP. W Środowiskowym Domu Samopomocy „Słoneczny Dom” w Gołdapi odbył się konkurs na temat wiedzy o selektywnej zbiórce odpadów pod hasłem „Co ty wiesz o odpadach?”.

Więcej…

Wrześniowa akcja krwiodawcza

GOŁDAP. 17 września odbyła się comiesięczna akcja krwiodawcza zorganizowana przez Gołdapskie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi pod hasłem „45 litrów krwi na 450-lecie Gołdapi”. Zgłosiło się 22 krwiodawców.

Więcej…

Radny Z. Makarewicz pyta burmistrza o jezioro

GOŁDAP. Czy gmina Gołdap przeprowadziła badania wody po dwukrotnej aplikacji chińskiej glinki i porównała stan wody jeziora przed i po jej aplikacji? Czy plaża miejska była w tym roku zamykana z powodu zlej jakości wody? Czy burmistrz Gołdapi planuje podjęcie kolejnych działań, które przyczyniłyby się do poprawy jakości wody w Jeziorze Gołdap?

Więcej…

Pracowali nielegalnie

POWIAT OLECKI. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi stwierdzili nieprawidłowości w zakresie powierzenia i wykonywania pracy w przypadku 2 obywateli Nepalu. Obcokrajowców zatrudniał ich rodak.

Więcej…

Rusza wsparcie antykryzysowe dla przedsiębiorców

WARMIA I MAZURY. Jeszcze we wrześniu wystartuje konkurs na wsparcie dla mikro i małych przedsiębiorstw z Warmii i Mazur, dotkniętych bezpośrednio skutkami pandemii covid-19.

Więcej…

Pamiętaj o zaświadczeniu, gdy pobierasz rentę rodzinną

KRAJ. Uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną powinni złożyć w ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Dotyczy to uczącej się młodzieży, która ukończyła 16 lat. Na złożenie zaświadczenia uczniowie mają czas do końca września, natomiast studenci do 30 października.

Więcej…

Bezzwrotne wsparcie dla przedsiębiorców

WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE. Wkrótce zostaną uruchomione granty marszałka dla mikro i małych przedsiębiorstw z Warmii i Mazur, dotkniętych bezpośrednio skutkami pandemii covid-19. Do podziału jest blisko 40 mln. zł.

Więcej…

Wybuchł piec

GOŁDAP. Do groźnego wypadku doszło wczoraj w Gołdapi. W jednym z domów przy ulicy Spokojnej wybuchł piec centralnego ogrzewania.

Więcej…

Szajka tytoniowa rozbita

KRAJ. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi prowadzili działania jednocześnie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Zatrzymali 6 osób zamieszanych w handel nielegalnymi papierosami. Przestępcy specjalizowali się w nabywaniu i wprowadzaniu do obrotu wyrobów akcyzowych, czyniąc z tego sobie stałe źródło dochodu.

Więcej…

Nielegalnie zatrudniał 19 rodaków

POWIAT EŁCKI. Obywatel Ukrainy prowadził firmę nie mając do tego uprawnień, w dodatku nielegalnie zatrudniał rodaków. Nieprawidłowości w powierzeniu pracy wykryli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi.

Więcej…

Zapraszamy na mecz

GOŁDAP. Dziś w 9 kolejce ligi okręgowej Rominta Gołdap podejmie ostatni zespół w tabeli Cresovię Górowo Iławeckie.

Więcej…

Pierwszy rzut ligi MTB

GOŁDAP. 19 września w Lesie Kumiecie rozegrano pierwsze zawody w ramach ligi MTB organizowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi.

Więcej…

Wywalczyli trzy kwalifikacje do mistrzostw Polski

LIDZBARK WARM. 20 września w Lidzbarku Warmińskim odbyły się mistrzostwa województwa warmińsko-mazurskiego w tenisie stołowym w kategoriach: młodzik, kadet i junior. Zawodnicy z Gołdapi wywalczyli cztery miejsca na podium.

Więcej…

Półmaraton Gusiew-Gołdap - symboliczny bieg

GOŁDAP. W tym roku transgraniczny półmaraton Gusiew-Gołdap z oczywistych powodów się nie mógł odbyć. Wczoraj po polskiej stronie odbył się symboliczny bieg od granicy państwa do centrum miasta.

Więcej…

Wywalczyli awans do finału ogólnopolskiego

GOŁDAP. W dniach 17-20 września w Grudziądzu odbyły się II Eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży kadetek w boksie, w których udział wzięła reprezentantka klubu Husaria Gołdap Aleksandra Kożak. 19 września w Sokółce odbył się etap eliminacyjny wśród kadetów, którym wziął udział Gracjan Ludtke.

Więcej…

Półmaraton Gusiew - Gołdap

GOŁDAP/GUSIEW. Ze względu na zamkniętą granicę nie ma w tym roku możliwości zorganizowania półmaratonu Gusiew - Gołdap. O biegu jednak nie zapomniano. OSiR w Gołdapi zorganizował wirtualne zawody. Po swojej stronie sportowe wydarzenie organizują też Rosjanie.

Więcej…

Siatkarze UKS „Trójka” Gołdap w SMS Olsztyn

GOŁDAP/OLSZTYN. Absolwent Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi Oskar Stalewski oraz absolwent Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku Maciej Wądołowski, zarazem siatkarze Uczniowskiego Klubu Sportowego „Trójka” Gołdap pomyślnie przeszli testy do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie i kontynuują teraz swoją ciężką pracę w AZS UWM Olsztyn.

Więcej…