Wczoraj w gołdapskim kinie wyświetlany był film o góralu, przepięknym człowieku, księdzu i filozofie Józefie Tischnerze. Na premierze obecny był jego młodszy brat Kazimierz Tischner. „Jego oczami" to opowieść biograficzna o księdzu profesorze, snuta przez brata Kazimierza, depozytariusza dziedzictwa tischnerowskiego. W 100 minutowej produkcji pan Kazimierz podróżuje do miejsc szczególnie bliskich bratu. Jest to przede wszystkim Podhale, ale też Kraków, Stary Sącz i Żywiecczyzna.
W filmie pojawiają się przyjaciele ks. Tischnera m.in.: ks. Adam Boniecki, bp. Tadeusz Pieronek, artysta malarz Marian Gromada, muzyk Józef Broda, etnolog Stanisława Trebunia-Staszel. Epizodyczne role gra aktor kabaretowy Adam Grzanka i piosenkarka Katarzyna Sochacka. Wszystko w filmie jest autentyczne, produkcja powstała bez archiwalnych zdjęć, sceny z młodzieżą są naturalne - żadna z młodych osób nie ma nic wspólnego z aktorstwem, przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach są prawdziwe - nikt ich nie przyniósł na potrzeby filmu.
Autorem i reżyserem filmu jest Szymon Wróbel. Muzykę skomponował Marcin Wyrostek, zwycięzca II edycji programu „Mam Talent", znakomity akordeonista, wykładowca katowickiej Akademii Muzycznej. Nad warstwą dźwiękową pracował razem ze swoim zespołem „Coloriage'.
Film jest o tyle ważny, że jest to projekt niezależny, nie powstał na czyjeś zamówienie, a z autentycznej potrzeby dotarcia do tajemnicy księdza Tischnera. Dorobek autora „Filozofii po góralsku" jest ponadczasowy, wciąż żywy i inspirujący.
Gołdapska premiera filmu nie spotkała się z dużym zainteresowaniem. Sala kinowa nie zapełniła się po brzegi, pozostało wiele wolnych miejsc, choć wstęp był wolny. Po filmie Mirosław Słapik poprowadził spotkanie z Kazimierzem Tischnerem. Przybyłe osoby miały okazję z nim porozmawiać, zadać kilka pytań. Na koniec burmistrz Gołdapi Marek Miros wręczył depozytariuszowi dziedzictwa tischnerowskiego figurkę „Jaćwinga" i podziękował za prezentację filmu oraz przybycie. Gość podczas pobytu w Gołdapi przebywa w sanatorium „Wital".












Pod hasłem "Wypożycz książkę - weź lub przynieś roślinkę" Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza wszystkich czytelników do udziału w wiosennej wymianie.
Podobno to, co najcenniejsze dla naszego zdrowia, często rośnie tuż pod naszymi stopami. Nauczyć się dostrzegać bogactwa natury będzie można podczas warsztatów zielarskich, organizowanych w ramach Uniwersytetu Ludowego Pogranicza w Gołdapi. Zajecia są bezpłatne, zapisy już trwają.
26 marca w Domu Kultury w Gołdapi świętowano Międzynarodowy Dzień Teatru. W sali widowiskowej odbyły się dwa spektakle przygotowane przez grupę teatralną pod kierunkiem Katarzyny Miernik.
1 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. prof. Witalisa Jerzego Raczkiewicza w Gołdapi odbył się wspaniały koncert akordeonowy prof. dr. hab. Rafała Grząki.
Dom Kultury w Gołdapi zaprasza na otwarcie wystawy prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Słoneczny Dom” w Gołdapi.
15 kwietnia w kinie "Kultura" odbędzie się kolejne spotkanie Małomiasteczkowego Klubu Filmowego. Zaprezentowany zostanie poruszający film pt. "Wartość sentymentalna".
Tradycją jest już, że w Niedzielę Palmową uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gołdapi wystawiają Misterium Męki Pańskiej. Nie inaczej było i w tym roku.
W ramach Uniwersytetu Ludowego Pogranicza, w Szkole Podstawowej nr 3 w Gołdapi odbył się warsztat dla dorosłych, poświęcony historii i znaczeniu palmy wielkanocnej.
Warsztat ph. "Wiosna w Bullerbyn - budzi się przyroda" odbył się 1 kwietnia w filii bibliotecznej w Grabowie.
W ubiegłym tygodniu w świetlicy wiejskiej w Kozakach odbył się warsztat pisania wielkanocnych jajek. W wydarzeniu wzięli udział dzieci, młodzież oraz przedstawiciele koła gospodyń wiejskich.
W Bibliotece Publicznej w Gołdapi odbyło się cykliczne spotkanie miłośników i kolekcjonerów gier planszowych, tym razem z wielkanocnym akcentem.
Dziś przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ze względu na wielkanocną przerwę w szkołach, Stowarzyszenie Dobry Start zorganizowało happening z tej okazji już wczoraj.
Przedstawiamy harmonogram dostępności nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Gołdapi w okresie od 1 do 12 kwietnia.
1 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. prof. Witalisa Jerzego Raczkiewicza w Gołdapi odbędzie się koncert akordeonowy.
Szkolenie dotyczące ekologicznego rolnictwa organizowane jest w Gołdapi 9 kwietnia w ramach Uniwersytetu Ludowego Pogranicza.