Na komisji bezpieczeństwa przy staroście gołdapskim, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Leszek Kowalewski odniósł się do artykułu, który ukazał się w miesięczniku o drogach samorządowych. Dotyczy on tego, kto ma usunąć powypadkowe plamy oleju z jezdni: straż pożarna czy drogowcy.

Dotychczas zajmowali się tym strażacy, bo w odróżnieniu od służb drogowych posiadają potrzebne do tego umiejętności. Dodatkowo w ustawie o drogach publicznych nie ma mowy o obowiązku usuwania przez drogowców m.in. plam oleju. Mimo iż ustawa nie uległa zmianie, komendant główny PSP zdecydował, że strażacy robić tego już nie będą.

- Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nie pytając nikogo o zdanie wydał rozkaz, bez możliwości jakiejkolwiek dyskusji czy wypowiedzenia się przez zarządców dróg nałożył na nas obowiązki, które nie są zapisane w naszej ustawie ani w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach - mówi Leszek Kowalewski. - Uważa on, że przy każdym wypadku my mamy przejąć teren czy to wyleje się olej, czy akumulator. Nikt z nas nie jest z tego szkolony, jak to utylizować, czym zasypać, gdzie wywieźć potem te odpady.

Dyrektor dodał też, że „wypadki nie zdarzają się tylko od 7 do 15, bo później nie mamy jak zadziałać. Straż pożarna nałożyła na nas obowiązki ale nie mamy zamiaru się z nich wywiązać. Nie mamy ani środków, ani przeszkolenia, a jeżeli szeroko rozumiana góra chce dołożyć nam obowiązków to trzeba nam zrobić 24 godzinny czas pracy i jakoś za to płacić.".

Nie wiadomo jak ten problem zostanie rozwiązany w powiecie gołdapskim. Na komisji pomimo dyskusji żadne decyzje nie zapadły.

 

 


INFORMACJA

Siedziba redakcji GOLDAP.INFO jest nieczynna do odwołania.
Nie ma możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (+48 504-475-522).

 

Wyszukiwarka