Dom Kultury w Gołdapi i Stowarzyszenie "Fabryka Cudów" informują, że w dniach 15-17 marca nad Gołdapią krążyć będzie Sputnik 6.
Największe osiągnięcia rosyjskiej kinematografii, dzieła mistrzów kina rosyjskiego i produkcje młodego pokolenia reżyserów, a także film dla dzieci. Trzy dni z kinem rosyjskim najwyższej próby.
Projekcje tytułów znanego Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik" odbędą się w Kinie „Kultura" w dniach 15-17 marca. Oprócz 5 filmów rosyjskich zaplanowaliśmy ciekawy wykład inauguracyjny dotyczący kinematografii rosyjskiej i Rosji współczesnej, przed wybranymi filmami krótkie prelekcje obejmujące prezentację reżysera i kilka i ciekawostek o danym filmie, wystawę zdjęć z Rosji. Na zakończenie festiwalu odbędzie się zaś koncert zespołu rosyjskiego.
AKTUALIZACJA 2013.03.15: Koncert został odwołany z powodu choroby artystów.
Gołdap wydaje się idealnym miejscem na tego typu wydarzenie. To miasto położone na granicy z obwodem kaliningradzkim, gdzie na co dzień stykają się nasze kultury. Warto poszerzyć wiedzę mieszkańców, a w szczególności dzieci i młodzieży szkolnej o ten ciekawy i zawsze interesujący aspekt kultury przedstawiony na wielkim ekranie. Pozwoli to lepiej poznać naszych sąsiadów, klasykę kina rosyjskiego jak i współczesne trendy oraz problemy przedstawiane w filmach. Pozwoli lepiej poznać współczesną Rosję, obalić mity i stereotypy, przybliżyć widzom w każdym wieku świat, który jest tak blisko nas, a o którym nie zawsze wiemy.
Brylantowa ręka – jedna najpopularniejszych komedii w historii rosyjskiej
gatunek: Komedia kryminalna, przygodowy
reżyser: Leonid Gajdaj
rok produkcji: 1969
czas trwania: 80 min
emisja: 15 marca, godz. 18.00
wiek: od lat 15
cena biletu: 5zł
opis: Perypetie ciamajdowatego turysty, który w rezultacie zbiegu okoliczności staje się centralną figurą w grze jaką milicja prowadzi z szajką kontrabandzistów.
Konwój
gatunek: dramat
reżyser: Aleksie Mizgiriew
czas trwania:80 min.
data produkcji: 2012
emisja: 16 marca, godz. 16.00
wiek: od lat 15
cena biletu: 5zł
opis: Film przedstawia historię oficera o randze kapitana, który konwojuje dezertera do jednostki wojskowej. Bohaterowie spędzają w Moskwie 24 godziny. Są tam świadkami licznych sytuacji, które ukazują realia życia we współczesnej metropolii. Wspólna podróż wpłynie na los dwojga żołnierzy.
Kokoko - niekończąca się komedia z rosyjskiego życia!
gatunek: melodramat
reżyser: Awdotia Smirnowa
czas trwania: 100 min
data produkcji: 2012
emisja: 16 marca, godz. 18.00
wiek: od lat 15
cena biletu: 5zł
opis: Bohaterkami filmu są dwie kobiety, które z pozoru nie maja ze sobą nic wspólnego. Liza jest typową przedstawicielką petersburskiej inteligencji. Pracuje w muzeum etnografii, wieczorami ogląda wiadomości na PEН-TV a w weekendy spotyka się z byłym mężem. Wika to zwyczajna kobieta z prowincji. Urlop w Sankt Petersburgu to dla bohaterki alkohol, imprezy i miłosne przygody. Spotkanie kobiet jest zderzeniem dwóch żywiołów – wody i ognia. Liza i Wika przedstawiają dwa różne oblicza współczesnej Rosji.
Tlen – film nakręcony na podstawie sztuki teatralnej reżysera, w roli głównej polska aktorka Karolina Gruszka
gatunek: dramat, musical
reżyser: I. Wyrypajew, 2009
czas trwania: 75 min
emisja: 17 marca, godz. 18.00
wiek: od lat 15
cena biletu: 5zł
opis: Sańka nie usłyszał piątego przykazania i zabił żonę dla rudowłosej Saszy. Dlaczego? Bo łaknął tlenu pięknej dziewczyny. Film Iwana Wyrypajewa to ekranizacja jego kontrowersyjnej sztuki „Tlen", gdzie rapowano Dekalog i którą krytycy uznali za manifest „beztlenowców".

18 listopada w Galerii K2 otwarta została wystawa pt. "Niezwykłe budowle", na której prezentowane są prace uczestników zajęć w pracowni rysunku i malarstwa Domu Kultury w Gołdapi.
Około setki osób uczestniczyło w zorganizowanej w ubiegłym tygodniu w Gołdapi gali z okazji 120-lecia istnienia Związku Nauczycielstwa Polskiego.
W miniony czwartek w sali gimnastycznej ZSZ odbyły się zajęcia z samoobrony dla kobiet. Kolejne jutro.
15 listopada wieczorem w pijalni wód mineralnych i leczniczych w Gołdapi wystąpił Waldemar Snarski z zespołem. Można było usłyszeć utwory Leonarda Cohena w nowych aranżacjach.
Przedstawiamy harmonogram dostępności nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Gołdapi w okresie od 17 do 23 listopada.
Czy można czuć się samotnym w świecie, mając przy sobie wiele osób i tysiące obserwujących na portalach społecznościowych? Jak najbardziej się da. We współczesnym świecie jest pełno kontaktów, jednakże coraz częściej prowadzimy powierzchowne rozmowy.
Z okazji przypadającego 5 listopada Dnia Postaci z Bajek, w ubiegłą sobotę Biblioteka Publiczna w Gołdapi zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną kolorów i rodzinnej zabawy.
Biblioteka Publiczna w Gołdapi rozstrzygnęła konkurs plastyczny „Mały znak wielkiej historii”. W miniony piątek laureatom wręczono nagrody.
10 listopada w Gołdapi uczczono 107 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to wyjątkowy dzień, w którym wspólnie świętowano jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.
Dom Kultury w Gołdapi zaprasza do obejrzenia wystawy pt. "Niezwykłe budowle". Wernisaż odbędzie się 18 listopada.
Październik w świetlicy wiejskiej w Kozakach był bardzo pracowity. Dzieci i młodzież przygotowały wszystkie dekoracje na bal halloweenowy.
Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu „Partnerstwo Sztuk” w Gołdapi zaprasza całe rodziny, dzieci, młodzież, osoby starsze, przedstawicieli organizacji, instytucji itd. do udziału w Sztafecie 11.11.11.11.15.
5 listopada w kinie „Kultura” odbyło się spotkanie małomiasteczkowego klubu filmowego, podczas którego wyświetlono i dyskutowano o filmie "Brzydka siostra"(reż. Emilie Blichfeldt).
Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza całe rodziny na jesienny warsztat pt. „Leśne ludki”, który odbędzie się 13 listopada filii bibliotecznej w Grabowie.