Na dzień dzisiejszy Dom Kultury w Gołdapi zarządza pięcioma świetlicami wiejskimi w: Grabowie, Siedlisku, Kozakach, Boćwince i Żelazkach. W związku z tym, że mieszkańcy tych wsi chcieliby mieć większy wpływ na ich funkcjonowanie, dyrektor DK zaproponowała, aby zgłaszały się jednostki chcące przejąć świetlice.
- Z tego co się dzieje w Polsce wynika, że organami prowadzącymi są coraz częściej jednostki pozarządowe czyli stowarzyszenia i fundacje, a także rady sołeckie - twierdzi Marta Jurgiełan. - Dlatego też warto by było się zastanowić, czy w naszej gminie nie zrobić też takiego kroku, żeby przekazać czy to radom sołeckim, czy to jednostkom pozarządowym zarządzanie świetlicami.
Argumentem za takim posunięciem jest szansa na pozyskiwanie środków zewnętrznych. Zdaniem dyrektor DK, stowarzyszenia i fundacje mają większe możliwości na pozyskanie takich środków niż Dom Kultury, który ma stałe źródło dochodów. Pieniądze na świetlice mogą też pochodzić m.in. z funduszu sołeckiego i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Na prośbę mieszkańców sołectwo w Skoczach przejęło budynek świetlicy od DK. Sołtys Skocz Anna Falińska zwróciła się do innych sołtysów, aby nie podejmowali jeszcze decyzji w sprawie przejęcia do prowadzenia pozostałych świetlic. Uważa bowiem, że nie jest to łatwe, a w chwili obecnej trwają próby zrobienia remontu w Skoczach z funduszu sołeckiego. Podobnego zdania jest Kazimierz Kazaniecki, który wraz z OSP w Górnem również prowadzi świetlicę. Jak sam mówi „to nie jest prosta sprawa, a środki zdobywa się bardzo ciężko".
Rada Miejska w Gołdapi czeka na inicjatywy ze strony sołtysów oraz organizacji pozarządowych z perspektywą zdobywania środków dodatkowych. W razie ich braku DK nadal będzie prowadził świetlice. Jak podkreśla burmistrz - z radością.
Dom Kultury w Gołdapi już dziś serdecznie zaprasza mieszkańców Gołdapi oraz gości do udziału 30 sierpnia w kolejnym koncercie w ramach VII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Gołdapi.
Trzeci dzień
Przed nami sierpień, a to dla mieszkańców Gołdapi oraz turystów odwiedzających Mazury oznacza tylko jedno - nadchodzi kolejna edycja Regionalnego Festiwalu Pogranicza Kartaczewo.
Za nami tegoroczny "Odetchnij na Zdrowie. Gołdap Festiwal 2026". Impreza odbyła się w minionym tygodniu.
Początek letniej przerwy od nauki wcale nie musi oznaczać nudy. Doskonale udowadniają to pierwsze dni
Masz ochotę przeczytać fragment „Dziadów” Adama Mickiewicza przed szerszą publicznością? Dołącz do grona uczestników tegorocznej odsłony „Narodowego Czytania” w Gołdapi i wspólnie twórz wydarzenie promujące polską literaturę.
Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza dzieci do udziału w wakacyjnych zajęciach organizowanych przez filię biblioteczną w Grabowie.
Przedstawiamy harmonogram dostępności nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Gołdapi w okresie od 13 do 19 lipca 2026r.
Wczoraj w Gołdapi obył się IV Festiwal Tańca i Ognia. To pierwsze wydarzenie z zaplanowanych w ramach tegorocznej imprezy „
W związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi dzisiejszy
"Odetchnij na Zdrowie. Gołdap Festiwal 2026" już w najbliższy weekend. Na koncertowej scenie wystąpią m.in. Blanka, Skolim i Pectus.
Sukces uczestniczki zajęć w pracowni muzycznej Domu Kultury w Gołdapi na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Gdynia Open 2026. Julia Tobolska zdobyła wyróżnienie w kategorii 14-17 lat.
Reprezentanci Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi: post. Kamil Szargiej i post. Mateusz Głódź, wygrali eliminacje wojewódzkie XXX Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji Turnieju Par Patrolowych „Patrol Roku”.
Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza dzieci w wieku od 7 do 14 lat do udziału w „Wakacjach w bibliotece”.
200 tysięcy złotych zabezpieczyła w budżecie Rada Powiatu w Gołdapi na zakup samochodu osobowego na potrzeby Starostwa Powiatowego w Gołdapi.