5 maja 45 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dubeninkach, Gimnazjum w Dubeninkach i oddziału zamiejscowego w Żytkiejmach wzięło udział w wycieczce do Warszawy. Uczniowie zwiedzali komnaty Zamku Królewskiego i warszawską starówkę. Na wystawie „Geniusz Leonarda da Vinci" w Pałacu Kultury i Nauki oglądali obrazy wielkiego artysty oraz wynalazki z zakresu architektury i inżynierii. Podziwiali panoramę Warszawy z XXX piętra tego budynku.

Niezapomniane przeżycia pozostawił seans filmowy „ Przygoda w starej kopalni" w Kinie Extreme 5D, gdzie pędząc wagonikiem czuło się na własnym ciele powiew wiatru i pryskającą wodę. Krzyki wywołane wrażeniami podczas seansu dało się słyszeć na korytarzu.

Przez ponad dwie godziny uczniowie mogli poznawać prawa nauki samodzielne przeprowadzając doświadczenia, manipulując urządzeniami i korzystając z eksponatów zgromadzonych w Centrum Nauki Kopernik. Platforma na której można poczuć się jak podczas trzęsienia ziemi o różnym nasileniu, sprawdzanie poziomu natężenia dźwięku, rozpoznawanie własnych części ciała lub głos spośród innych to nie tylko zabawa ale i nauka. Radość uczniów wzbudzało napędzanie koła wodnego, tworzenie zawirowań na wodzie, mieszanie barw, wytwarzanie bańki mydlanej o ogromnych rozmiarach, czy jazda na rowerze, podczas której obserwuje się własny szkielet. Uczniowie obserwowali jak obraca się Ziemia, jak powstają trąby powietrzne oraz badali poruszanie się samochodów na kwadratowych kolach.

 

 

Nie mniejszym zaskoczeniem okazał się pobyt w planetarium Niebo Kopernika, gdzie z pozycji półleżącej oglądali przestworza i konstelacje gwiazd podczas seansu „Jesteśmy astronomami". Po dniu pełnym wrażeń przyszedł czas na obejrzenie pokazu multimedialnych fontann na Podzamczu. Przepiękne barwne obrazy pojawiające się na tle wody były dopełnieniem ciepłego wieczoru. Przy podkładzie muzycznym uczniowie oglądali piłkarzy grających w piłkę, stadion narodowy, flagi państw reprezentacji grających podczas Euro 2012. Po takim pokazie nie pozostało nic innego jak zobaczenie podświetlonego stadionu narodowego z bliska, chociaż tylko z okien autokaru.

Uczniowie bardzo zmęczeni po dniu pełnym wrażeń wracając do domu już pytali o kolejną wycieczkę.

Opiekunami uczniów podczas wycieczki byli: Wanda Werchowicz, Barbara Ostapionek, Teresa Ołów, Dorota Bronicka i Bożena Kowalska.

Wycieczka mogła się odbyć dzięki wsparciu sponsorów, którzy dofinansowali wyjazd. Wsparcie finansowe otrzymano od pana Andrzeja Kowalewskiego - właściciela prywatnego gospodarstwa rolnego w Łojach, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dubeninkach, Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Dubeninkach oraz pana Ireneusza Gryniewicza właściciela sklepu spożywczo-przemysłowego „Tigmos". Serdecznie dziękujemy!


Wyszukiwarka

Loading