W Gminnym Centrum Kultury w Dubeninkach otwarta została dziś wystawa pt. „Jak nam sie żyło?". Przygotowało ją miejscowe Stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej". Na wystawie przedstawione są różne fotografie wykonane na terenie gminy Dubeninki w latach 1945-1989. Organizatorzy otrzymali je od 30 osób, które odpowiedziały na apel stowarzyszenia o ich udostępnienie.

Otwarcie wystawy spotkało się z ogromny zainteresowaniem mieszkańców Dubeninek i okolic. Choć nikt ich nie liczył, to pierwszego dnia mogło ja obejrzeć nawet około 100 osób. Wśród oglądających był m.in. wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski wraz z małżonką (nota bene także mieszkańcy gminy Dubeninki). Smutne jest to, że miejscowe władze samorządowe nie zaszczyciły swoją obecnością.

- Wiele zdjęć przypomina mi te miejscowości, w których w swoim dzieciństwie byłem i przebywałem - powiedział Marian Podziewski podczas otwarcia. - To taki mały powrót do młodości, do dzieciństwa. Przebywałem wówczas i w Dubeninkach, i w Żytkiejmach. To mi przypomina to, co było kilkanaście czy kilkadziesiąt lat wcześniej. Gratuluję pomysłu, to naprawdę piękna idea.

Podczas uroczystości podane zostały także wyniki konkursu na najciekawszą historię związaną ze zdjęciem, którzy został ogłoszony dla dzieci i młodzieży. Swoje prace przedstawiło 14 osób (10 w kategorii do 12 lat i 4 w kategorii pow. 12 lat). Jury (Beata Wojtkowska, Teresa Rydzewska, Renata Dębowska i Beata Wołowska) zdecydowało, że nie przyzna miejsc I, II i III. Wyróżnione zostały za to po trzy prace w każdej kategorii, dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

wyróżnieni w kategorii do 12 lat:

  • Weronika Urbanowicz - Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach
  • Aleksandra Karbowska - Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach
  • Bogumiła Bil - Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach

wyróżnieni w kategorii pow. 12 lat:

  • Zuzanna Czeraszewska - Szkoła Podstawowa w Dubeninkach
  • Karolina Wiszniewska - Szkoła Podstawowa w Dubeninkach
  • Katarzyna Buza - Szkoła Podstawowa w Przerośli

Po uroczystym otwarciu wystawy organizatorzy zaprosili wszystkich na przygotowany przez nich poczęstunek. Wystawa będzie dostępna w Gminny Centrum przez cały listopad. Najpóźniej w lutym wydany zostanie też folder zawierający zdjęcia i opowieści.

 

 


Wyszukiwarka

Loading