Takiego najazdu mieszkańców gminy Dubeninki i ościennych oraz turystów z dalszych zakątków Polski organizatorzy Święta Sękacza w Żytkiemach nie zakładali nawet chyba w najbardziej optymistycznym scenariuszu. Liczbę osób, która się przewinęła podczas całej imprezy można by śmiało chyba liczyć w tysiącach.

Był też „wysyp" VIP-ów. Na imprezie byli m.in. senator Marek Konopka, starosta gołdapski Andrzej Ciołek, wicestarosta Ewa Bogdanowicz-Kordjak, wójt Dubeninek Ryszard Zieliński, wójt Bań Mazurskich Ryszard Bogusz, przewodniczący Rady Gminy Dubeninki Kazimierz Krahel oraz radni gminni i powiatowi z terenu naszego powiatu. Dopisała także pogoda, przez niemal cały dzień przyświecało słońce.


o Święcie Sękacza mówi senator Marek Konopka
Jeśli nie widzisz odtwarzacza, kliknij tutaj

W trakcie Święta Sękacza zorganizowanych zostało kilka konkursów, w tym główny na „żarcie z ognia" w dwóch kategoriach: sękacz oraz inne potrawy. Do konkursu w pierwszej kategorii przystąpiły dwie panie: Małgorzata Liszewska i Dorota Protasiewicz. Komisja sędziowska wyżej oceniała sękacz pani Małgorzaty i to ona wygrała w kategorii „żarcie z ognia - sękacz". W konkursie w kategorii innych potraw z ognia wzięło udział 6 uczestników. Oto zwycięska trójka:

  1. Stowarzyszenie Głos Puszczy Rominckiej - rominczański kociołek z ziemniaczanymi kózkami
  2. Kozacka Trójka - kozacka karkówka
  3. Karol Pajewski - sandacz w ziołach

 

 

Podczas imprezy na scenie występowały zespołu ludowe oraz lokalni artyści, m.in. Doda i Maryla Rodowicz :) Dzień zakończył koncert zespołu Makro. O 21.00 pokaz dała także grupa tańca z ogniem Force Fire w Buder. Dzięki doskonałej atmosferze, jaka panowała podczas Święta Sękacza, liczbie uczestników oraz ich kulturze podczas zabawy, wczorajszą imprezę można śmiało zaliczyć do grupy najbardziej udanych w tym roku spośród zorganizowanych na terenie powiatu gołdapskiego.

Organizatorem „Święta Sękacza" było Stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga", wpierane przez Starostwo Powiatowe w Gołdapi.


Wyszukiwarka

Loading