Takiego najazdu mieszkańców gminy Dubeninki i ościennych oraz turystów z dalszych zakątków Polski organizatorzy Święta Sękacza w Żytkiemach nie zakładali nawet chyba w najbardziej optymistycznym scenariuszu. Liczbę osób, która się przewinęła podczas całej imprezy można by śmiało chyba liczyć w tysiącach.

Był też „wysyp" VIP-ów. Na imprezie byli m.in. senator Marek Konopka, starosta gołdapski Andrzej Ciołek, wicestarosta Ewa Bogdanowicz-Kordjak, wójt Dubeninek Ryszard Zieliński, wójt Bań Mazurskich Ryszard Bogusz, przewodniczący Rady Gminy Dubeninki Kazimierz Krahel oraz radni gminni i powiatowi z terenu naszego powiatu. Dopisała także pogoda, przez niemal cały dzień przyświecało słońce.


o Święcie Sękacza mówi senator Marek Konopka
Jeśli nie widzisz odtwarzacza, kliknij tutaj

W trakcie Święta Sękacza zorganizowanych zostało kilka konkursów, w tym główny na „żarcie z ognia" w dwóch kategoriach: sękacz oraz inne potrawy. Do konkursu w pierwszej kategorii przystąpiły dwie panie: Małgorzata Liszewska i Dorota Protasiewicz. Komisja sędziowska wyżej oceniała sękacz pani Małgorzaty i to ona wygrała w kategorii „żarcie z ognia - sękacz". W konkursie w kategorii innych potraw z ognia wzięło udział 6 uczestników. Oto zwycięska trójka:

  1. Stowarzyszenie Głos Puszczy Rominckiej - rominczański kociołek z ziemniaczanymi kózkami
  2. Kozacka Trójka - kozacka karkówka
  3. Karol Pajewski - sandacz w ziołach

 

 

Podczas imprezy na scenie występowały zespołu ludowe oraz lokalni artyści, m.in. Doda i Maryla Rodowicz :) Dzień zakończył koncert zespołu Makro. O 21.00 pokaz dała także grupa tańca z ogniem Force Fire w Buder. Dzięki doskonałej atmosferze, jaka panowała podczas Święta Sękacza, liczbie uczestników oraz ich kulturze podczas zabawy, wczorajszą imprezę można śmiało zaliczyć do grupy najbardziej udanych w tym roku spośród zorganizowanych na terenie powiatu gołdapskiego.

Organizatorem „Święta Sękacza" było Stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga", wpierane przez Starostwo Powiatowe w Gołdapi.


Znajdź nocleg

Booking.com

Wyszukiwarka

 

Czytaj też:

Spotkanie z archeologami

GOŁDAP. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Biblioteka Publiczna w Gołdapi zorganizowała spotkanie z polskimi archeologami Patrycją Prządką-Giersz i Miłoszem Gierszem.

Więcej…

Co ty wiesz o odpadach?

GOŁDAP. W Środowiskowym Domu Samopomocy „Słoneczny Dom” w Gołdapi odbył się konkurs na temat wiedzy o selektywnej zbiórce odpadów pod hasłem „Co ty wiesz o odpadach?”.

Więcej…

Wrześniowa akcja krwiodawcza

GOŁDAP. 17 września odbyła się comiesięczna akcja krwiodawcza zorganizowana przez Gołdapskie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi pod hasłem „45 litrów krwi na 450-lecie Gołdapi”. Zgłosiło się 22 krwiodawców.

Więcej…

Radny Z. Makarewicz pyta burmistrza o jezioro

GOŁDAP. Czy gmina Gołdap przeprowadziła badania wody po dwukrotnej aplikacji chińskiej glinki i porównała stan wody jeziora przed i po jej aplikacji? Czy plaża miejska była w tym roku zamykana z powodu zlej jakości wody? Czy burmistrz Gołdapi planuje podjęcie kolejnych działań, które przyczyniłyby się do poprawy jakości wody w Jeziorze Gołdap?

Więcej…

Konkurs "Drzewo - świadek historii"

GOŁDAP. Dom Kultury w Gołdapi serdecznie zaprasza uczniów klas 5-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich terenu gminy Gołdap do udziału w konkursie fotograficznym pod hasłem "Drzewo - świadek historii".

Więcej…

"Wojna w poezji" - wyniki konkursu

GOŁDAP. Konkurs „Wojna w poezji” został zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną w Gołdapi. Jury dokonało oceny prac i przyznało pierwsze miejsce Urszuli Wrzosek.

Więcej…

Jutro otwarcie sportowej wystawy

GOŁDAP. Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza w niedzielę o 12:00 do holu Domu Kultury na otwarcie wystawy poświęconej biegowi Gusiew - Gołdap.

Więcej…

Pracowali nielegalnie

POWIAT OLECKI. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi stwierdzili nieprawidłowości w zakresie powierzenia i wykonywania pracy w przypadku 2 obywateli Nepalu. Obcokrajowców zatrudniał ich rodak.

Więcej…

Rusza wsparcie antykryzysowe dla przedsiębiorców

WARMIA I MAZURY. Jeszcze we wrześniu wystartuje konkurs na wsparcie dla mikro i małych przedsiębiorstw z Warmii i Mazur, dotkniętych bezpośrednio skutkami pandemii covid-19.

Więcej…

Pamiętaj o zaświadczeniu, gdy pobierasz rentę rodzinną

KRAJ. Uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną powinni złożyć w ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Dotyczy to uczącej się młodzieży, która ukończyła 16 lat. Na złożenie zaświadczenia uczniowie mają czas do końca września, natomiast studenci do 30 października.

Więcej…

Bezzwrotne wsparcie dla przedsiębiorców

WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE. Wkrótce zostaną uruchomione granty marszałka dla mikro i małych przedsiębiorstw z Warmii i Mazur, dotkniętych bezpośrednio skutkami pandemii covid-19. Do podziału jest blisko 40 mln. zł.

Więcej…

Wybuchł piec

GOŁDAP. Do groźnego wypadku doszło wczoraj w Gołdapi. W jednym z domów przy ulicy Spokojnej wybuchł piec centralnego ogrzewania.

Więcej…

Szajka tytoniowa rozbita

KRAJ. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi prowadzili działania jednocześnie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Zatrzymali 6 osób zamieszanych w handel nielegalnymi papierosami. Przestępcy specjalizowali się w nabywaniu i wprowadzaniu do obrotu wyrobów akcyzowych, czyniąc z tego sobie stałe źródło dochodu.

Więcej…

Nielegalnie zatrudniał 19 rodaków

POWIAT EŁCKI. Obywatel Ukrainy prowadził firmę nie mając do tego uprawnień, w dodatku nielegalnie zatrudniał rodaków. Nieprawidłowości w powierzeniu pracy wykryli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi.

Więcej…

Zapraszamy na mecz

GOŁDAP. Dziś w 9 kolejce ligi okręgowej Rominta Gołdap podejmie ostatni zespół w tabeli Cresovię Górowo Iławeckie.

Więcej…

Półmaraton Gusiew-Gołdap - symboliczny bieg

GOŁDAP. W tym roku transgraniczny półmaraton Gusiew-Gołdap z oczywistych powodów się nie mógł odbyć. Wczoraj po polskiej stronie odbył się symboliczny bieg od granicy państwa do centrum miasta.

Więcej…

Wywalczyli awans do finału ogólnopolskiego

GOŁDAP. W dniach 17-20 września w Grudziądzu odbyły się II Eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży kadetek w boksie, w których udział wzięła reprezentantka klubu Husaria Gołdap Aleksandra Kożak. 19 września w Sokółce odbył się etap eliminacyjny wśród kadetów, którym wziął udział Gracjan Ludtke.

Więcej…

Półmaraton Gusiew - Gołdap

GOŁDAP/GUSIEW. Ze względu na zamkniętą granicę nie ma w tym roku możliwości zorganizowania półmaratonu Gusiew - Gołdap. O biegu jednak nie zapomniano. OSiR w Gołdapi zorganizował wirtualne zawody. Po swojej stronie sportowe wydarzenie organizują też Rosjanie.

Więcej…

Siatkarze UKS „Trójka” Gołdap w SMS Olsztyn

GOŁDAP/OLSZTYN. Absolwent Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi Oskar Stalewski oraz absolwent Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku Maciej Wądołowski, zarazem siatkarze Uczniowskiego Klubu Sportowego „Trójka” Gołdap pomyślnie przeszli testy do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie i kontynuują teraz swoją ciężką pracę w AZS UWM Olsztyn.

Więcej…

Husaria biła się w Toruniu

TORUŃ. W dniach 11-13 września w Toruniu odbył się XXIV Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Zygmunta Krygiera. W tym roku po raz pierwszy udział w nim wzięła reprezentacja klubu Husaria Gołdap.

Więcej…

W sobotę start ligi MTB

GOŁDAP. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi zaprasza wszystkich miłośników jazdy rowerem do wzięcia udziału w Gołdapskiej Lidze MTB. Pierwsze zawody rozegrane zostaną 19 września tradycyjnie już na trasach w Lesie Kumiecie.

Więcej…