Radni gminy Dubeninki opiniowali wczoraj uwagi zgłoszone przez mieszkańców gminy i inne osoby zainteresowane do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Dubeninki. Łącznie było ich 40. Dotyczyło one przede wszystkim terenów, na których mogłyby w przyszłości powstać elektronie wiatrowe.

Zanim doszło do głosowań, głos zabrała Teresa Fimowicz z pracowni urbanistycznej gminy Suwałki, główny projektant przygotowanego studium. Omówiła, czym kierowano się przy jego tworzeniu. Jak podkreśliła kilkukrotnie, studium nie jest aktem prawa miejscowego, a jedynie określa ramy i granice rozwoju gminy. Tego samego argumentu używał również wójt Dubeninek, negatywnie opiniując większość zgłoszonych uwag. Dodał też, że ewentualna budowa elektrowni wiatrowych to szansa na dodatkowe pieniądze w budżecie gminy, a co za tym idzie i jej rozwój.

 

 

- Z punktu widzenia władz i części lokalnej społeczności, budowa elektrowni wiatrowych to przede wszystkim szansa na rozwój regionu, rozbudowa i poprawa istniejącej infrastruktury, w tym poprawa dróg lokalnych - uważa wójt Ryszard Zieliński. - To też aktywizacja zawodowa ludności, która ma szansę znaleźć zatrudnienie przy realizacji prac budowlanych, a także możliwość uzyskania dodatkowych dochodów z tytułu podatków. W gminie Dubeninki istnieją bardzo korzystne warunki na realizację farm wiatrowych. Udział w tego typu przedsięwzięciach to szansa na promowanie wizerunku gminy w kraju i za granicą. Dzięki realizacji inwestycji gmina może zyskać miano gminy przyjaznej inwestorom i środowisku. Rozgłos medialny związany wiatrakami wciąż skutecznie przyciąga, nie tylko kolejnych inwestorów, co pozwoli być może gminie na osiąganie dodatkowych dochodów.

Przewodniczący Rady Gminy ogłosił wyniki ankiety, którą przeprowadził przy współpracy sołtysów. Wzięło w niej udział 595 osób. Pytanie brzmiało „Czy jesteś za budową wiatraków w okolicy: Rogajny, Zawiszyn, Czarne, Cisówek, Łoje, Przesławki, Lenkupie, Redyki, Wobały." . Możliwe były dwie odpowiedzi: tak lub nie. Ankieta odbywała się w ten sposób, że dane gospodarstwo miało jeden głos. Jak sie okazuje, „tak" zaznaczyło 55% ankietowanych!

- Zdecydowanie przeciw były miejscowości: Rogajny, Kieksiejmy, Stańczyki, i Czarne - mówi przewodniczący RG Kazimierz Krahel. - Miejscowości, które głosowały za wiatrakami to: Linowo, Błądziszki, Żabojedy, Maciejowięta, Lenkupie, Będziszewo, Białe Jeziorki. Myślę, że te prawie 600 oddanych głosów pozwoli radnym na zajęcie stanowiska w sprawie tych wniosków, które będą przedstawiane.

Radni w większości nie podzielili jednak stanowiska mieszkańców wyrażonego w ankiecie i stanowiska wójta dotyczącego zgłoszonych uwag. Mimo negatywnych opinii Ryszarda Zielinskiego, radni (zazwyczaj: 4 za, 9 przeciw, 2 wstrzymujące się) akceptowali zgłoszone uwagi. Efektem głosowań jest brak zgody na wyznaczenie terenów, na których mogłyby stanąć elektrownie wiatrowe.

- Z związku z tym, że wiatraków na terenie naszej gminy nie będzie, mamy bardzo sprzyjający klimat ku temu, by powstał tu park narodowy - podsumował głosowanie Ryszard Zieliński. - Czując co się dziś wydarzy, mam nawet przygotowany taki artykuł pt. „Grzeszne poczęcie Wigierskiego Parku Narodowego". Kto chce, może poczytać, co w parku wigierskim się wydarzyło. Nie będę komentował tego, co może się wydarzyć u nas.

Projektanci ponownie pochylą się nad studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Dubeninki, uwzględniając tym razem pozytywnie zaopiniowane przez radnych uwagi. Efekt ich pracy za kilka miesięcy zostanie ponownie poddany konsultacjom społecznym.

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!


Czytaj też:

Skontaktuj się ze spacjalistami w PPP

GOŁDAP. 1 marca Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gołdapi uruchomi na terenie poradni punkt konsultacyjny. Ma to ułatwić kontakt ze specjalistami zatrudnionymi w placówce. Można będzie się z nimi kontaktować telefonicznie lub osobiście.

Więcej…

Światowy Dzień Kota w bibliotece

GOŁDAP. Przy okazji Światowego Dnia Kota, Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprosiła czytelników wypożyczalni dla dzieci do pochwalenia się swoimi pupilami.

Więcej…

Przyjdź do banku, oddaj krew

BANIE MAZURSKIE. Wszystkich pragnących podzielić się cząstką siebie, OSP w Surminach zaprasza 8 marca na pierwszą w tym roku akcję krwiodawczą w Baniach Mazurskich. Odbędzie się pod hasłem "SpoKREWnieni służbą".

Więcej…

Dziś Światowy Dzień Walki z Depresją

GOŁDAP. 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gołdapi zaprasza do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi w celu lepszego zrozumienia, czym jest depresja u dzieci i młodzieży i w jaki sposób można jej zapobiegać lub leczyć.

Więcej…

Petycja ws. zimowego utrzymania DW650 i DW651

POWIAT GOŁDAPSKI. Mieszkaniec gminy Gołdap Konrad Kazaniecki zdecydował się złożyć petycję do zarządu województwa, w której wnioskuje o zmianę standardu odśnieżania dróg wojewódzkich 650 i 651. Zachęca też mieszkańców powiatu gołdapskiego do poparcia jej  poprzez podpisanie elektronicznej wersji petycji. 

Więcej…

"Małe Stańczyki" w Botkunach

GMINA GOŁDAP. Mosty w Botkunach znajdują się na dawnej trasie kolejowej Gołdap - Żytkiejmy. Nazywane są czasem "małymi Stańczykami" ze względu na duże podobieństwo do słynnych mostów w Stańczykach.

Więcej…

Pojazdy w straży pożarnej

GOŁDAP. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi ma na swoim wyposażeniu 13 pojazdów. Średnia czasu ich eksploatacji to prawie 12 lat.

Więcej…

ZUS zakończył wysyłkę PIT-ów

KRAJ. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał około 10 milionów deklaracji podatkowych PIT do swoich klientów. Na Warmii i Mazurach korespondencję z ZUS otrzyma ponad 339 tys. osób. Oddział ZUS w Elblągu wysłał prawie 114 tys., natomiast oddział w Olsztynie wysłał ponad 225 tys. deklaracji.

Więcej…

Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy

GMINA GOŁDAP. 33-letni gołdapianin odpowie przed sądem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Do jego zatrzymania przyczyniła się wzorowa postawa mieszkańca Giżycka.

Więcej…

Policjanci ostrzegają kierowców i apelują o rozwagę

GMINA GOŁDAP. Plusowa temperatura w dzień, a minusowa w nocy spowodowały, że na drogach naszego powiatu w wielu miejscach było ślisko. Doszło do trzech zdarzeń drogowych - na szczęście nikomu nic się nie stało.

Więcej…

Uwaga - jest ślisko!

POWIAT GOŁDAPSKI. Warunki pogodowe tradycyjnie zaskoczyły Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Zapewne osoby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich 650 i 651 na terenie powiatu gołdapskiego nie spodziewały się nocnego mrozu po całodniowej, niedzielnej odwilży i o poranku na jezdnię nie trafił piach czy sól.

Więcej…

Pomóż ustalić dane kłusownika (kłusowników)

GMINA GOŁDAP. W nocy z 12 na 13 lutego w okolicach Rożyńska Małego zastrzelone zostały 2 sarny. Zarząd Koła Łowieckiego Las w Gołdapi wyznacza nagrodę w wysokości 1000 złotych za pomoc w ujęciu kłusownika (kłusowników).

Więcej…

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego wydłużone

KRAJ. Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzice skorzystają do 28 lutego - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej…

Zatrzymany kierowca miał sporo na sumieniu

GMINA GOŁDAP. Policjanci zatrzymali kierowcę, który poza obszarem zabudowanym przekroczył prędkość o 36 km/h. W trakcie kontroli ustalono, że kierowca nie posiada uprawnień, podróżuje bez zapiętych pasów, a także przewozi dwoje dzieci poza fotelikami ochronnymi.

Więcej…

Turniej klasyfikacyjny w Działdowie

DZIAŁDOWO. 20 lutego w Działdowie odbył się I Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny Młodzików i Kadetów w Tenisie Stołowym. Wstąpiło w nim troje zawodników UKS Gołdap Zdrój.

Więcej…

Rominta przygotowuje się do rozgrywek

GOŁDAP. Rominta Gołdap przygotowuje się do rundy wiosennej rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Pierwszy mecz 27 marca w Gołdapi z Łyną Sępopol.

Więcej…

Lodowisko przy SP5 już działa

GOŁDAP. Od wczoraj przy Szkole Podstawowej nr 5 czynne jest lodowisko. Przygotował je Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi. Jest bezpłatne.

Więcej…

Dawid Chilicki w kadrze Polski

KRAJ. Gołdapianin Dawid Chilicki, obecnie reprezentujący KSTS Lidzbark Warmiński, powołany został do kadry Polski w tenisie stołowym.

Więcej…

Bieg Jaćwingów w ostatni weekend lutego

GOŁDAP. 27 i 28 lutego, jeśli warunki pogodowe dopiszą i nie będzie rządowego zakazu organizacji, odbędzie się XXX Narciarski Bieg Jaćwingów. Zapisy chętnych do udziału prowadzone będą do 24 lutego włącznie.

Więcej…

Turniej klasyfikacyjny w Ostródzie

OSTRÓDA. 14 lutego w Ostródzie odbył się I Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny Juniorek i Juniorów w Tenisie Stołowym. Po wielomiesięcznej przerwie bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy z Gołdapi.

Więcej…

Siatkarze z SP3 grali w Bartoszycach

BARTOSZYCE. Karawana turnieju Kinder Joy of moving 2021 w minisiatkówce zawitała w miniony weekend do Bartoszyc, gdzie 6 lutego zorganizowano zawody dla siatkarek, a dzień później dla siatkarzy.

Więcej…