Za nami tegoroczne Święto Sękacza w Żytkiejmach. Tegoroczną edycję wydarzenia zorganizowała gmina Dubeninki przy współpracy ze Stowarzyszeniem Żytkiejmska Struga. Tegoroczna edycja różniła się nieco od poprzednich. Przede wszystkim zamknięty został fragment drogi wojewódzkiej przy ośrodku zdrowia. Stanęły na niej stoiska handlowe. To poprawiło sytuację na placu przy ośrodku zdrowia, gdzie w poprzednich lata często panował ścisk. Dla uczestników imprezy zostały przygotowane parkingi, a osoby tylko przejeżdżające przez Żytkiejmy były kierowane objazdem ulicami Warsztatową i M. Konopnickiej.

W trakcie wydarzenia odbył się pokaz pieczenia sękacza oraz były występy ludowych zespołów. Były różne konkursy dla publiczności, w tym m.in. na najszybsze zjedzenie kawałka sękacza, w dojeniu krowy, a także w pieczeniu sękacza (dwa dwuosobowe zespoły musiały go samodzielnie upiec). Wieczorem odbyła się dyskoteka, którą poprowadził DJ Tomsky, była rewia gwiazd w wykonaniu członków Żytkiejmskiej Strugi i zaprzyjaźnionych osób, był też koncert zespołu Winner.

Impreza jak zawsze przyciągnęła wielu mieszkańców powiatu gołdapskiego, powiatów ościennych jak i turystów, zarówno z Polski, jak i zagranicznych.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!