DUBENINKI. Podczas wczorajszego posiedzenia komisji rady gminy Dubeninki włodarze ustalili nową stawkę za odbiór i gospodarowanie odpadami komunalnymi, jaką będą płacić mieszkańcy gminy. Ta miałaby wynosić 24 złote od osoby. Jeśli jacyś mieszkańcy nie wypełnialiby obowiązku segregacji, płaciłaby 48zł. Wypracowany projekt uchwały przewiduje ulgę w wysokości 2 złotych dla osób kompostujących bioodpady. Dotyczy to jednak tylko budynków jednorodzinnych.

- Cała gospodarka odpadowa powinna się sama finansować czyli nie może gmina na tym zarabiać, ale nie może też dokładać - mówi Ryszard Zieliński, wójt gminy. A gmina Dubeninki w ubiegłym roku dołożyła. w tym również już dokłada. Pierwotnie wójt chciał zaproponował stawkę podstawową o złotówkę niższą. W środę dotarła jednak do urzędu informacja, że opłaty za zagospodarowanie odpadami w Siedliskach będą wkrótce podniesione, za niektóre frakcje nawet o 300 czy 500 procent. To spowodowało nową kalkulację i zaproponowanie stawek 24 i 48 złotych.

Podobnie jak w całym kraju, także i w Dubeninkach radni dostrzegają problem w odpowiedzialności zbiorowej za segregację, jaka będzie w budynkach wielorodzinnych. Jeśli deklarację złożyła wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa to wystarczy, że jedna osoba nie będzie segregować śmieci, a podwyższoną opłatę będą płacić wszyscy mieszkańcy wspólnoty lub spółdzielni. Radni w trakcie dyskusji mówili, że niektóre osoby już deklarują w rozmowach, że segregować śmieci nie zamierzają. To może być poważny problem, z którymi będą musiały poradzić wspólnoty i spółdzielnie.

Uchwała dotycząca nowych stawek ma być głosowana na najbliższej sesji rady gminy, która najprawdopodobniej odbędzie się 31 marca. Wejść w życie powinna 1 maja br.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!