„Ach Ty Polsko, Ojczyzno moja, kwiatami cała wypełniona, że pachnąca i kolorowa.
Chodnikami ze ziemi, ze żwiru, szepczącego ludziom do uszu.
Zachodem słońca rozmywającym się na błękitnym niebie wieczorami.
Dziękuję, że cała jesteś moja!” (Karina, lat 11)

KIEPOJCIE. Takim małym wspomnieniem z ubiegłorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 22 czerwca został rozpoczęty jedenasty już piknik pod hasłem „Noc świętojańska nad Bludzianką” na plaży w Kiepojciach.

By świętować obchody nocy świętojańskiej w pięknej scenerii zakątka naszej małej ojczyzny, licznie przybyli jej uczestnicy. Jak się okazało, było to prawdziwe spotkanie ludzi wielu narodów i kultur, gościliśmy bowiem ludzi aż z Mołdawii, Litwy i różnych regionów Polski: z sąsiedniej Suwalszczyzny, Mazur i spod Kurpiowszyzny. Przybyli przedstawiciele władz powiatowych oraz samorządowcy z gmin Wiżajny, Filipów, Przerośl, Budry, Dubeninki, przedstawiciele lokalnych instytucji, działacze społeczni, zespoły: „Debeściaki” z Dubeninek, „Nomeda” z Litwy, „Barwy jesieni” z Budr, „Szuwarki” i „Jezioranki” z Wiżajn, kapela „Onegdaj” i zespół „Rospuda” z Filipowa, kapela „Przeroślaki” i zespół „Znaroku” z Przerośli, kapela „Klika” z Białej Piskiej, zespół „Budzewiaki” z Budzewa, „Raczkowiacy” z Raczek, lokalne media, wolontariusze, mieszkańcy gminy Dubeninki oraz przebywający na naszym terenie turyści, sympatycy tradycyjnego, jak za czasów naszych babć i dziadków oraz wcześniejszych pokoleń, spędzania wolnego czasu.

Piknik rozpoczął zespół „Rominczanie”, który zaprosił do wspólnego winięcia wianków, do włączenia się w przygotowany obrzęd sobótkowy, przygotowany podczas warsztatów obrzędowych. Uwite wianki można było zgłosić do konkursu na najpiękniejszy. Chętnych nie zabrakło, aż 43 osoby wzięły w nim udział. Było co podziwiać, a jurorzy mieli niełatwe zadanie, by wybrać te najpiękniejsze. Osoby, które wzięły udział w konkursie otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczone przez wójta gminy Dubeninki Ryszarda Zielińskiego oraz przewodniczącego rady gminy Dubeninki Stanisława Rudziewicza.

W międzyczasie przybyłe zespoły zaczęły już śpiewać i przygrywać do tańca. Uczestnicy pikniku mogli też poczęstować się swojską grochówką, „rominczańskimi drożdżankami” i upiec kiełbaskę przy ognisku. Rozpoczęła się więc prawdziwa zabawa, która w tym roku wyjątkowo trwała dość długo. Gdy się ściemniło zapłonął komin drzewny, nastąpił też obrzęd puszczania wianków na wodę. Z pieśnią ludową, niosąc wianki ze świeczkami, ruszono nad jezioro. A potem, jeszcze długi czas podziwiać można było pływające, „świecące”, wianki. To był naprawdę niesamowity widok.

Ten niesamowity widok warto było sfotografować, ogłoszony bowiem został konkurs fotograficzny na najciekawsze zdjęcie sobótkowe. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia w nim udziału. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu "Świętojańskie spotkanie kultur". Prace w formie tradycyjnej lub elektronicznej należy dostarczyć organizatorowi – stowarzyszeniu „Głos Puszczy Rominckiej” z Dubeninek, do 15 lipca.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Piknik Noc świętojańska nad Bludzianką”, dofinansowanego ze środków Gminy Dubeninki oraz Powiatu Gołdapskiego oraz projektu „Świętojańskie spotkanie kultur” Programu „Działaj Lokalnie ” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny i gminy Dubeninki realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Bożena Buza
Stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej”

 

 


INFORMACJA

Uwaga! Siedziba redakcji GOLDAP.INFO jest zamknięta do odwołania.
Nie ma możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (+48 504-475-522).

 

Wyszukiwarka

Loading